Mersin’de bir ressam Frida Kahlo’yu resmediyor

 Mersin’de bir ressam Frida Kahlo’yu resmediyor

 

Toroslar Belediyesi, eskiyen ve devirle yıpranan binaların dış cephelerini sanat yapıtına dönüştürme girişimini sürdürüyor.

 

Belediyenin, 2017 yılında ‘Bulvar, Cadde ve Sokaklarda Cephe Düzenlemesi’ girişimi kapsamında Akbelen Bulvarı üzerindeki toplu konut binalarının renklenmesinin akabinde bu defa de Güneykent Mahallesi’nde bulunan konutların dış cepheleri hoşlaşacak.

Bu girişim ile dünyaca ünlü ressamların yapıtları, ressam Nazife Alım Hazar tarafından Güneykent Mahallesi’ndeki konutların duvarlarına resmedilmeye başlandı.

Alım, 21’inci yüzyılın tanınan kültür ikonu haline gelen, fotoğraflarının yanı sıra inişli çıkışlı kişisel hayatı ve politik görüşleri ile bilenen Meksikalı Ressam Frida Kahlo’nun ‘Ben ve Maymun’ isimli yapıtının reprodüksiyonu tamamlamak için 15 gündür, 10 metre yükseklikte nemle birlikte 40 aşamayı bulan sıcakta fırça sallıyor.

Etraftan gelip geçenlerin meraklı bakışları ile vatandaşların ağır ilgisi altında çalışmalarını sürdüren Nazife Alım Hazar, gayri yandan Mersin Üniversitesi Şık Sanatlar Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimini sürdürüyor.


“RUHSUZ DUVARLARA RUH KATTIK”

2017 yılında Toroslar Belediyesi eski Lideri Hamit Tuna’dan gelen teklifle yola çıktığını, bu periyotta de yeni Belediye Lideri Atsız Afşın Yılmaz’ın, girişimin Akbelen Mahallesi’nde sürdürmesini istemesi ile devam ettiğini belirten Hazar, “2017 yılında başladığımız girişim ile Akbelen Mahallesi’ndeki ruhsuz duvarlara ruh kattık.

Bu çalışma tamamlandığında birebir ortamda iki binanın dış cephesini renklendireceğim.

Buradaki emel yeniden Akbelen’deki üzere yerli ve yabancı sanatkarları ele almak, sanata uzak olan halkı sanatla buluşturmak” dedi.

“SANATI AYAKLARINA GETİRDİM”

Hazar, yerde yaşayanların her devir sanatla iç içe olmadığını söz ederek, “Ben her devir şunu söylüyorum, insanların yolu her gün bir galeriden, müzeden geçmez lakin sokaktan makbul.

Ben aslında ayaklarına galeriyi, müzenin duvarlarını getiriyorum. Burası bir açık hava sanat galerisi olacak” diye konuştu.

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın