Kahveyi sakın bu türlü içmeyin

 Kahveyi sakın bu türlü içmeyin
1 Kahve, bağışıklık sistemini güçlendirici, hastalıklara karşı gözetici tesiriyle dikkat çekiyor. Lakin son yıllarda tanınan olan süt tozu, vanilya, karamel üzere katkı unsurları kahvenin bu faydalı tesirini yok edip kalorisi yüksek bir içecek haline gelmesine yol açıyor. Kahveye katılan ziyanlı bileşenler ortasında süt tozunun birinci sırada yer aldığını anlatan Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzm. Dyt. Gözdenur Çavuş, değerli ihtarlarda bulundu.

2 Kahvenin içerdiği unsurlar sayesinde gerek ruhsal gerekse fizikî olarak sıhhate değerli yararları olduğunu açıklayan Uzm. Dyt. Gözdenur Çavuş, “Ancak her besinin olduğu üzere çok kahve tüketiminin de bedenimize çok ziyanı var. Bilhassa süt tozu, krema, vanilya, fındık, karamel üzere aromalar, tatlandırıcı içeren kahveler bedenimize ziyan veriyor. Kahveye katılan ziyanlı bileşenler ortasında süt tozu en başta yer alıyor. Süt tozunun içerisinde bulunan melamin bileşeni karaciğer yağlanmasına yol açıyor. Süt tozu bayanlarda bilhassa dolanım sistemini bozarak selülit oluşumuna sebep oluyor. Bunun dışında krema içerisindeki doymuş yağlar nedeniyle bedende karaciğer yağlanması ve bölgesel yağlanmaya yol açıyor. Kolesterol, trigliserid de berbat etkileniyor” ikazında bulundu.

 
3 Bilhassa son devirde tanınan olan vanilya, karamel, fındık üzere kahveye eklenen ekstra hususların şeker oranı bir oldukça yüksek olduğunu hatırlatan Uzm. Dyt. Gözdenur Çavuş, “Ancak bunların bedene ziyanı epeyce fazla. Bu katkı unsurlarının şeker içeriği çok yüksek ve bu fazla şeker bedende yağlanmaya sebep oluyor. Kan şekeri seviyesi bozuluyor ve diyabete yol açıyor. Bunun yanı sıra reflü, gastrit üzere mide rahatsızlıklarına da yol açıyor. Gün içerisinde çok fazla şekerli kahve tüketmek gereksiz yere kalori alımına sebep oluyor. Münasebetiyle anlık doygunluk hissedebiliriz ancak uzun vadede çok çabuk acıkırız. Münasebetiyle fazla şeker ve kalori bedende yağlanmaya sebep oluyor ve kilo artışına yol açıyor. Münasebetiyle obezite, insülin direnci, karaciğer yağlanması, kolesterol üzere hastalıklarla karşılaşabiliriz” diye konuştu.

4 Soğuk latte ya da sütlü bir filtre kahvenin sıcak yaz günleri için âlâ bir tercih olacağını belirten Diyetisyen Çavuş, “Bu kahvenin kalori içeriği asgarî seviyede. Bunun yanı sıra kan şekerini aşikâr bir düzeyde tuttuğundan gün içerisinde yararlı bir tercih olacak. Aromalı soğuk kahveleri tükettiğimizde ise anlık ferahlık hissine karşın uzun vadede ziyanlı bir tercih olacak. Bu kahveler büsbütün şeker deposu. Hiçbir besinsel yararı yok. Gün içinde hiç tüketmemek en güzeli lakin illa tüketmek isterseniz günlük bir fincanla sonlandırmak yararlı olacak. Bilhassa gebeler, yüksek tansiyon hastaları, tip 1 ve 2 diyabet hastaları, kan şekeri dengesizliği, insülin direnci yaşayan bireyler, reflü ve gastrit üzere mide rahatsızlığı olan bireyler, kolesterolü yüksek olanlar, karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlar bu usul soğuk şekerli kahvelerden uzak durmalı” tabirlerini kullandı.

5 Şekersiz ve sade bir kahvenin rastgele bir kalori içeriği olmadığını anlatan Çavuş, “Aksine metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Bilhassa kilolu şahıslarda yağ yakımını hızlandırmada kıymetli bir etken. Lakin krema ve şeker içeriği yüksek olan kahveleri önermiyoruz. Şekersiz sade kahvenin kalori içeriği yok fakat içerisine süt ek ettiğimizde kalori aşağı üst 100 olacaktır. Krema ve şeker içeriği yüksek bir kahvenin bir fincanı ise 500 kaloriye kadar çıkmaktadır. Kahvenin içerisine son vakitlerde yağ koymak da çok tanınan oldu. Tereyağ kalp rahatsızlığı açısından risk oluşturur. Lakin spor öncesi sade bir kahvenin içerisine atılacak bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı sporda performansı artırmaya yardımcı olacaktır” dedi.

6 Yeni kuşak kahvecilerde kahve yapan kişi olarak bilinen barista ise şekerli kahvelere ilgi olduğunu belirterek, “En çok latte, macchiato, Americano tercih ediliyor. Aroma olarak ise fındık, caffe mocha üzere çikolatalı kahveler tercih ediliyor. Onun dışında bir de Türk Kahvesi seviliyor. Kahvelerde fındık, çikolata, karamel şurubu tercih ediliyor. Soğuk olarak frappe tercih ediliyor. Yaz aylarından olduğumuzdan sıcak kahveler tercih edilmiyor” sözlerini kullandı.

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın