Giresun’da sel ve heyelanlar nedeniyle mahsur kalan vatandaşların kurtarılması için çalışma yürütülüyor

 Giresun’da sel ve heyelanlar nedeniyle mahsur kalan vatandaşların kurtarılması için çalışma yürütülüyor

Yağlıdere ilçemizde taşkın nedeniyle çok büyük zayiyat olduğunu belirten Belediye Lideri Yaşar İbaş, “Bük Mahallesi külliyen Ahallı Mahallesinden gelen küçük derelerin taşmasından ötürü su altında kaldı. Yağlıdere Deresi yola çok yaklaştı. Üçtepe Beldesinde yağış nedeniyle su düzeyi her geçen dakika artmaktadır. Espiye-Yağlıdere ilçelerini bağlayan karayolu büsbütün çökmüş durumda. Dere yatağı Emniyet Amirliğinin önünde değişmiş vaziyette” dedi.

Bir çok mahallenin ilçe merkezi ile teması kesildi

 

İlçenin Akdarı, Oruçbey, Kızılelma, Kurucalı, Tepeköy, Günece Mahalleleri ile temaslarının kesildiğini belirten Lider Yaşar İbaş, “Mahsur kalan vatandaşlarımız var. Yağlıdere ilçe merkezi ile Üçtepe Beldesi ortasında 7 – 8 yerde heyelan olması sebebiyle vatandaşlar mahsur. Onların kurtarılması için Karayolları grupları çalışmalarını sürdürüyor. Bük Mahallesinde mahsur kalan 15 aracı kurtardık. Elmabelen Köyü Delmece mevkisi, Umutbükü ve Sinanlı Köyü tarafında 6-7 yerde mahsur kalan vatandaşlarımız var. Takımlar onları kurtarmak için seferber oldular. Hayvanlar önemli manada telef oldu” tabirlerini kullandı.

En büyük kayıplarının güç zahmet fındığını toplayan üreticilerin eserlerinin çok büyük bir kısmının sele kapılması olduğunu söz eden Lider İbaş şunlara yer verdi: “Yağış suratını kesmezse eza artacaktır. Üçtepe beldesi tarafında bulunan 7 baraj kapaklarını büsbütün açmış vaziyette. Onlarında bu taşkından ziyan gördüklerini öğrendik.”

Kaymakam Akın vatandaşları dere yataklarından uzak durmaları için uyardı

Yağlıdere Kaymakamı Yusuf Akın yaptığı yazılı basın açıklamasında, “Şiddetli yağmur sonucunda ilçemizde önemli aksilikler meydana gelmiştir. Yağlıdere deresinin birtakım noktalarında meydana gelen taşkın sonucunda Yağlıdere- Espiye karayolu büsbütün ulaşıma kapanmıştır. Yer yer meydana gelen heyelanlar sebebiyle de köylerimizin birçoğuna ulaşım sağlanamamaktadır. Bütün takımlarımız şu an alanda olup gerekli çalışmalara devam etmektedirler. Bilhassa dere yatağına yakın yerlerde ikamet eden vatandaşlarımız konutlarından tahliye edilmiş ve inançlı bölgelere sevkiyatları takımlarımız tarafından sağlanmıştır. Vatandaşlarımız dere yatağı etrafından uzak durmalıdır” dedi.

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın