AK Parti Umumi Lider Yardımcısı Dağ’dan Soyer’e: ‘LGBT’ye desteğimiz bulunmamaktadır’ derse hürmet duyarız

 AK Parti Umumi Lider Yardımcısı Dağ’dan Soyer’e: ‘LGBT’ye desteğimiz bulunmamaktadır’ derse hürmet duyarız

Hamza Dağ, yaptığı yazılı açıklamada, İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin işçi girişinde bulunan kolonların 197 bin lira harcanarak “LGBT renklerine boyandığını” ve buna toplumsal medya üzerinden reaksiyon gösterdiğini hatırlattı.

Tunç Soyer’in, 2019 mahallî seçimi öncesinde bir dernek tarafından hazırlanan “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü” imzaladığını ve seçimden sonraki süreçte de bu protokole bağlı olarak kelamlarını yanına getirmek için birtakım hamleler yapmaya başladığını aktaran Hamza Dağ, “Bunun en somut örneği protokolde taraf alan bir unsura bağlı olarak, Belediye Meclisi’nde Kadın-Erkek Eşitliği Encümeninin isminin ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ olarak değiştirilmesi ve bu encümene malum derneğin logosuna emsal bir logo tasarlanmasıdır” sözlerini kullandı.

 

Soyer’in İzmir’de bulunan Toprak Mahsulleri Ofisinin de rengarenk boyalı olduğu istikametindeki laflarına de açıklamasında mekan veren Hamza Dağ, şunları kaydetti:

“Bahsi geçen bina rahmetli Ahmet Piriştina devrinde boyanmıştır. Sayın Piriştina ile ilgili düşünüldüğünde akıllara LGBT gelmemesi doğaldır. Zira kendisinin bu zihniyete yönelik desteği bulunmamaktadır. Lakin şu an yapılanlar ise verilen bir taahhüdün pratiğe dönüşmesi halidir. Kendisi bir protokol imzalamış ve bu derneklere onların memnunlukları için çalışacağına, onları stratejik plan hazırlama sürecine dahil edeceğine laf vermiştir. Örneğin; İsveç Konsolosluğu ile ortak organize ettiği ‘Gökkuşağı Sinema Günleri’ isminde bir aktifliğe belediyeden salon tahsis edilmesi, akla gelen birinci örnektir.”

AK Parti’nin, ‘kimliği ne olursa olsun bu memlekette herkesin eşit vatandaş olarak yaşamasının önünü açtığını ama toplumsal ifsada sebebiyet verecek sapkınlıklar önünde da net bir tutum aldığını’ aktaran Dağ, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Dolayısıyla, bizim ne renkler ne de gökkuşağı ile rastgele bir derdimiz olamaz. Biz net olarak, LGBT derneklerine verdiği lafları mekanına getirmek için kamuya ilişkin meydanları onların istediği üzere boyayan, imzaladığı protokolün gereğini bölgesine getirmek için bu topraklara ilişkin olmayan pahaları topluluğumuza dayatmayı gaye edinen ve bunu legalleştirmeye çalışan aksiyon ve söylemlere onuz. Kültürümüz, geleneklerimiz ve yaşantımız ne kadar hoşgörüyü ve yeterliliği salık veriyorsa da bizim bu kültüre ve yaşantıya yönelik yürütülen tehdidin tüm varlığımızla önünde durmamız icap etmektedir. Kıymetlerimizi ve geleceğimizi, toplumsal bir ahlaki bozukluğun pençesine teslim edemeyiz. Şayet Tunç Soyer çıkıp ‘Yapılanların LGBT ile rastgele bir ilgisi yoktur. Bizim İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak katiyen bu derneklere bir desteğimiz bulunmamaktadır’ diyebilirse, hürmet duyarız. Gelgelelim İzmir Büyükşehir Belediyesinin sistematik kurumsal desteğine onuz. Renkleri ve topluluğu kirletmelerine müsaade veremeyiz.”

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın