PUBG oynarken hile yaptı, 10 yıl boyunca oyuna girişi engellendi

PUBG oynarken hile yaptı, 10 yıl boyunca oyuna girişi engellendi

1 Mart 2020 1 Yazar: Larus

PUBG’de milyonlarca kullanıcı tıpkı anda oyuna girip saatlerce ekran başından ayrılmazken, oyunda hile yapıldığı cihetinde söylentiler oyuna zarar verdiğinden oyun idaresi hilecilere göz açtırmıyor. Hile tespiti için son teknolojiden faydalanan PUBG ekibi, son olarak PUBG Mobile’da hile yaptığını tespit ettiği bir oyuncuya 10 yıl ceza verdi. 10 yıl boyunca yasaklanan bu hesapla oyuna giriş mümkün olmayacak.

PUBG’nin vesair sürümlerine kıyasla mobil oyunda hileciler konusunda önemli zafiyetlere sahip olan oyun, Project Ban Pan isimli hususî bir girişimle bu algıyı değiştirmeye kararlı görünüyor. 10 yıl ceza verilen hesap da aslında bu girişim çerçevesinde ortaya çıkarılmış durumda. Projenin detaylarının paylaşıldığı bir görüntüde karakterini sıradışı bir yolla görünmez hale getiren bir kişi suçüstü yakalanıyor. Yakalanan oyuncunun sıradışı sistemiyse olağan hilelerden daha farklıydı. Hileci, külliyen sıradan iki akıllı telefon kullanarak sistemi kandırmayı başarıyordu. Bu hilesi sayesinde oyuncu görünmez olup, rakiplerini bu türlü alt ediyordu.

Tencent’tan yapılan açıklamaya nazaran tüm platformlardaki hilecilerin neredeyse yüzde 95’i otomatik olarak oyunun güvenlik sistemleri tarafından cezalandırılmış durumda.