Koronavirüs tehdidine karşı telefon ve tabletler nasıl temizlenir?

Koronavirüs tehdidine karşı telefon ve tabletler nasıl temizlenir?

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Tüm yerkürede olduğu üzere devletimizde de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı tedbirler üst seviyeye çıkarken mütehassıslar da günlük hayatta kişileri yapmaları gerekenler konusunda uyarıyor, herkesi başta el aklığı olmak üzere hijyen kurallarına uymaya çağırıyor.

Günlük hayatta hiç elbet en ziyade temas halinde bulunduğumuz cihazların başında ise akıllı telefonlarımız ve tabletlerimiz geliyor. Örneğin telefonlarımıza günde en az 50 kere dokunuyoruz. Kullanıcıların karşılığını en çok merak ettiği sorulardan birisi de bu cihazları nasıl temizleyecekleri.

TELEFON VE TABLET AKLIĞINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR 

Cihazınız ile tuvalete girmemeye ihtimam gösterin. Ellerinizi su ve sabunla en az 20 saniye yıkadıktan sonra cihazınızı tekrar kullanabilirsiniz.

Toplu taşımada ya da dışarıda bir konumlara dokunduktan sonra telefonunuzu olabildiğince az kullanmaya çalışın. Ellerinizi yıkadıktan ve telefonunuzu alkol bazlı temizleyiciler ile sildikten sonra tekrar kullanabilirsiniz.

Cihazınızı su, sabun, deterjan, sirke üzere unsurlarla yıkamaktan kaçının, rastgele bir paklık materyalinin içine cihazınızı koymayın, bekletmeyin. Bunun konumuna alkol bazlı temizleyiciler kullanın. Alkol bazlı temizleyicileri direkt cihazınıza sıkmayın. Bir mikrofiber bez yahut dezenfekte edici mendiller yardımıyla cihazınızı nazik hareketlerle temizleyebilirsiniz. Birebir halde kulaklık ve şarj kablosu üzere aksesuarlarınızı da su, sabun, deterjan, sirke üzere hususlarla yıkamaktan kaçının. Bunlar yanına alkol bazlı temizleyici sıkılmış bir mikrofiber bez ya da dezenfekte edici mendiller kullanabilirsiniz.

Arilik süreçlerini yaparken telefonunuzu şarjdan çıkarın. Telefonunuzun hiçbir üniteye bağlı olmadığına emin olun. Kılıf ve kapakları çıkarın, kablo ve aksesuarları kullanmayın.

Kamera lensi temizleme bezi üzere yumuşak, tüy bırakmayan, mikrofiber bir bez kullanarak cihazınızın dış yüzeyini hafifçe silin.

Cihazınızdaki açık kısımların neme maruz kalmamasına dikkat edin ve likit unsurları direkt cihazınız üzerinde kullanmayın.

Gerekli durumlarda, bezin bir ucunu az ölçüde saf su ya da hipokloröz asit bazlı (50 – 80ppm) yahut alkollü (yüzde 70’den ziyade etanol yahut izopropil alkol) eserler üzere dezenfektanlarla nemlendirin. Cihazınızın ön ve art yüzeyini, ziyade bastırmadan hafifçe silin.

Basınçlı hava kullanmayın, çamaşır suyu spreyi ya da likit gereçleri cihazınıza direkt temas ettirmeyin.

Cihazınızın arilik süreçlerini gün içinde sıklıkla uygulayın.

Şunu da belirtelim. Bu arilik teklifleri, yalnızca cihazınızdaki cam, seramik ve metal yüzeylere yöneliktir. Deri, kauçuk ya da plastik üzere yumuşak aksesuarlar için bu teklifler beğenilen değildir.