Koronavirüs Çin’i vurdu, telefon üretimi Hindistan’a kayıyor

Koronavirüs Çin’i vurdu, telefon üretimi Hindistan’a kayıyor

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Koronavirüs, yerkürenin istikrarını değiştiriyor. Teknoloji kesiminde ucuz personelliği bulunmasından ötürü pek çok teknoloji şirketinin birinci tercihi olan Çin’de binlerce fabrika bulunuyor ve bugün elinizdeki telefonların büyük kısmı Çin’de üretildi. Lakin bu tablo ilerleyen aylarda değişecek üzere görünüyor.

2016-2020 yılları arasını kapsayan ve Counterpoint’in gerçekleştirdiği araştırmaya nazaran 2016 yılında üretilen her 4 telefondan 3’ü Çin’den geliyordu. 2017’de de durum çok farklı değildi; lakin 2019 yılında kayda bedel bir düşüş yaşayan Çin’de evvelki yıllara nazaran telefon üretimi yüzde 72’den yüzde 68’e düştü.

Koronavirüs salgını sonrası ise işler uygunca sarpa sardı. Üretimi duran fabrikalarla birlikte teknoloji üreticileri de kendilerini bekleme moduna alırken, Çin’in artık birinci tercih olmadığı, Hindistan’ın gelecekte Çin’in konumuna geçeceği artık daha çok lisana getiriliyor.

Counterpoint şirketine nazaran birçok akıllı telefon şirketi, üretimi başka ortamlara taşımış durumda. Mahsusen de Hindistan’ın listede baş sırada olduğunu söyleyebiliriz.