Gaziantep’te Proton Hızlandırma Tesisi kuruluyor

Gaziantep’te Proton Hızlandırma Tesisi kuruluyor

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) gerçekleştirilen merasimde konuşan Valisi Davut Gül, girişimin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Umumi Müdüriyeti Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında, İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) desteğiyle üniversite öncülüğünde hayata geçeceğini söyledi.

Tesisin yerli ve ulusal imkanlarla yapılacağını söz eden Gül, şunları kaydetti:

“Yaklaşık bir yıllık süreçte gerek sunum yaparken gerek yetkili mahallere anlatırken bu girişime hepimiz inandık. Sayın Cumhurbaşkanımızın yerli ve ulusal sanayi oluşturmak konusunda bir gayesi vardı. Bunun en değerli ayaklarından biri de medikal sanayi. Gaziantep’in medikal yerde kümeleşmeyle ilgili maksadı vardı. Üniversitemizin öncülüğünde girişim bunun birinci adımı olmuş oldu.”

Gül, girişimin Türkiye için ehemmiyetine işaret ederek, “Yaklaşık 32 milyon liralık bir girişim. Türkiye’de kalkınma ajanslarının bir seferde verdiği en yüksek ölçüye denk geliyor bu.” dedi

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ise tesisin Gaziantep Teknoloji Geliştirme Ortamı içerisinde kurulacağını aktardı.

Tesisin tamamlanmasıyla Gaziantep ve kesimin ilaç muhtaçlığının önemli mealde karşılanacağını vurgulayan Gür, şöyle konuştu:

“Radyofarmasötik ilaçların en çok kullandığı ana merkezlerin başında Gaziantep Üniversitesi geliyor. Bakanımızın bu projeyi buraya verme maksatlarından biri de hem burada kullanılacak hem de Ortadoğu, Şark Avrupa, Balkanlar, Orta Asya ve Kuzey Afrika olmak üzere bu kesimin ana lojistik merkezi olarak buradan temin edilecek olması. Girişim daha başlama aşmasındayken bile milletlerarası yatırımcıların gözdesi oldu. Bir taraftan Japon firmalar bir taraftan Amerika firmaları ortaklığımızla burada ortak bir fabrika ve işletim sistemi kurmak istiyor. Bu girişim hayata makbul geçmez yeni modellemeler yapacağız. Türkiye’de var olmayan yeni moleküller özelikle Amerika ve Japonya’dan getirilerek burada imal edilecek ve bunlar yerkürenin farklı taraflarına dağıtılacak.”

Konuşmaların akabinde Vali Gül, İpekyolu Kalkınma Ajansı Umum Sekreteri Burhan Akyılmaz ve GAÜN Rektörü Ali Gür arasında imza atıldı.

Gaziantep’te koronavirüs önlemleri

Programın akabinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Gül, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kentte tüm tedbirlerin alındığını söyledi.

Vatandaşlara konutlarında kalmaları tavsiyesinde bulunan Gül, “65 yaş ve üstü olup da dışarı çıkmama kuralını ihlal eden yaklaşık 500 kimseye idari süreç yaptık. Denetimlerimiz devam ediyor. Başkaca hastanelerimizin bahçelerinde çadırlar kurulacak. Bunun manası şu; test alırken hastanenin içine alınmayacaklar, çadırlarda testler yapılacak. Çok kısa müddette sonucu aşikâr olacak.” dedi.