Son dakika haberi! Obezitenin ölümcüllüğü sigarayı geçiyor

 Son dakika haberi! Obezitenin ölümcüllüğü sigarayı geçiyor

Obezitenin ölümcüllüğü sigarayı geçiyor

MALATYA – Genel Cerrah Dr Mehmet Saraç, son yıllarda sigaranın beşerler tarafından içilmesinin azaldığını lakin obezitenin arttığını belirterek, artık obezitenin vefat sıklığının birinci sıraya hakikat ilerlediğini söz etti.

 

Dr. Saraç, ” Dünya Sıhhat Örgütü tarafından yapılan belirlemelerde önlenebilir mevt sıkılığı ortasında ikinci sırada obezite yer almaktadır. Bunun birinci sırasında sigara vardır. Son vakitlerde sigaranın beşerler tarafından içmesinin azalması, ancak obezitenin sıklığının artmasıyla bir arada artık obezite birinci sıraya hakikat ilerlemekte” dedi.

Obezite hastalığıyla ilgili görüşlerini bildiren Malatya Beğenilen Hastanesi Genel Cerrahı Dr Mehmet Saraç, yeni tip korona virüs pandemi devrinde bilhassa de karantina uygulamalarında diyete ve idmanlara daha fazla dikkat edilmesi istikametinde ihtarlarda bulundu.

“Diyet ve idman önemli”

Meskende kalınan müddet içerisinde diyet ve idman teklifinde bulunan Genel Cerrah Dr Mehmet Saraç, “Korona virüsten karantina ve kısıtlamalar nedeniyle beşerler konutlarında ikamet etmekte. Daha fazla konutlarında vakit geçirmekte. Bu süreçte, insanları obeziteye yönlendirebilmekte. Bu nedenle mümkün olduğunca konutumuzda geçirdiğimiz müddet içerisinde hareketli olmalıyız. Yapabileceğimiz bütün fizikî aktiviteleri yapmalıyız. Mümkün olduğunca istikrarlı beslenmeliyiz. Karbonhidrattan az beslenip, eforumuzu daha da arttırmamız lazım. Zira eskiye nazaran artık dışarılarda çok vakit geçiremediğimiz için mümkün olduğunca konutta kalorimizi harcayabilecek idmanlarımızı yapmamız gerekmektedir” Tabirlerini kullandı.

“Birinci sıraya obezite geliyor”

Sigaranın obezitenin geri planında kaldığına dikkat çeken Saraç, “Obezite bugün günümüzde çok önemli bir sıhhat sorunu. Dünya sıhhat örgütü tarafından yapılan belirlemelerde önlenebilir mevt sıkılığı ortasında ikinci sırada obezite yer almaktadır. Bunun birinci sırasında sigara vardır. Son vakitlerde sigaranın beşerler tarafından içmesinin azalması, ancak obezitenin sıklığının artmasıyla bir arada artık obezite birinci sıraya gerçek ilerlemekte. Obezite de en büyük risk faktörü, hayat faktörüdür. Biz ne kadar fazla yememize içmemize itina göstermiyorsak o kadar fazla kilo alma ihtimaliniz var ve o kadar ölçüde fazla obez olabiliyoruz. Günümüzde obezite birçok hastalığa sebep olmakta. Kalp hastalıklarında tutunda, teneffüs hastalıkları, eklem rahatsızlıkları, çeşitli kanserler, bilhassa bayanlarda göğüs kanseri risklerine kadar arttırabilmekte. Mevt sıkılığını arttırmakta. Beden kitle endeksi olağan olan bir erkeğin obez bir erkeğe nazaran 7 yıl daha uzun yaşadığı fark edilmiş. Bayanlarda da yeniden tıpkı biçimde. Obez olmamak için diyetimize itina göstermeliyiz. Abur cuburlardan kilo yapan besinlerden uzak durmalıyız” formunda konuştu.

“2 tıp ameliyat uygulanıyor”

Obezite tedavisinde ameliyat kısmına değinen Saraç, “Biz genel cerrahi olarak obezitenin genel cerrahi kısmına bakıyoruz. Kişinin beden kitle endeksine nazaran cerrahi kısmını kıymetlendiriyoruz. Beden kitle endeksi bir kişinin 35-40 ortası ise ek hastalıklarınız varsa, yandaş hastalıklar dediğimiz işte teneffüs sistemi hastalıkları, uyku apnesi üzere sorunlar varsa, hastalarımızın obezite ameliyatını yaptırabilirsiniz. Şayet beden kitle endeksi 40 ve üzerinde ise ve ek hastalığınız da yoksa tekrar hastalarımıza obezite ameliyatı yapabiliyoruz. Tüp mide ameliyatı ve gastrit baypas ameliyatları günümüzde ağır manada yapılıyor. Tüp mide ameliyatında genel olarak hastamızın midesinin 4/3 kadar bir kısmı çıkarılıp mide hacmi küçültülüyor. Birebir vakitte mide hormonunun, iştah açıcı hormonun midede salgılandığı kısımda çıkarıldığı için insanların acıkma, iştah hisleri da baskılanıyor. Gastrit baypas ameliyatında da birebir vakitte mide hacmi küçültülüp midenin ince bağırsaklara giden yolu değiştirilerek emilim ölçüsü da azaltılabiliyor. Bugün için benim bütün şahıslardan isteyeceğim şey, konutta kaldıkları mühlet içerisinde mümkün olduğunca diyetlerine itina göstermeleri, mümkün olduğunca efor harcaya bilecekleri antrenmanları yaparak kalorilerini harcamalarını istiyorum” diye konuştu.

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Yeni Haberler

Kaynak: İHA

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın