Memur-Sen Genel Lider Yardımcısı Tonbul: “Mavi Vatan güç bağımsızlığımızın teminatı”

 Memur-Sen Genel Lider Yardımcısı Tonbul: “Mavi Vatan güç bağımsızlığımızın teminatı”

Memur-Sen Genel Lider Yardımcısı ve Güç Bir-Sen Genel Lideri Hacı Bayram Tonbul, “Ülkemizin ekonomik olarak dışa bağımlılığını ortadan kaldıracak büyük doğalgaz keşfi, Mavi Vatan’ın güç bağımsızlığımızın teminatı olduğunu gösterdi” dedi.

Memur-Sen Genel Lider Yardımcısı ve Güç Bir-Sen Genel Lideri Tonbul, yaptığı açıklamada, Karadeniz açıklarında bulunan 320 milyar metreküp doğalgaz rezervinin güçte dışa bağımlılığın azaltılması noktasında kıymetli bir adım olduğunu tabir etti. Mavi Vatan’ı, ana vatanın stratejik olarak egemenliğini korunmasını hedefleyen Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz’deki denizci siyasetine hal veren bir doktrin olarak tanımlandığını vurgulayan Tonbul, “Cumhurbaşkanımızın milletimize sürpriz olarak duyurduğu ve Türkiye’nin ekonomik olarak dışa bağımlılığımızı ortadan kaldıracak büyük doğalgaz keşfi ve Mavi Vatan’da göstermiş olduğu öteki siyasi, askeri ve ekonomik muvaffakiyetler ile de gelecek jenerasyonumuzun övüneceği yeni ve güçlü bir hikayenin temellerini oluşturmuştur. Mavi Vatan güç bağımsızlığımızın teminatıdır” diye konuştu

 

Türkiye’nin güvenliği, kalkınma stratejileri ve gelişmiş dünya tertibinde kelam sahibi olmasının temel savı ve dayanağı olarak Ana Vatan ve Mavi Vatan’ın tümleşik olarak savunulması gerektiğini anlatan Tonbul, şunları kaydetti:

“Son devirlerde Azerbaycan’dan Libya’ya, Doğu Akdeniz’den Ege’ye ve Karadeniz’e kadar ulusal bir mutabakatla hayata geçirilen siyasi, askeri ve ekonomik muvaffakiyetler ülkemizin gelecek mimarisini oluşturmaktadır. Ana Vatan kavramının yanında Mavi Vatan kavramı da siyaset üstü bir kavram ve ülkemizin dünya konjonktüründeki durumu ve geleceğin Türkiye’sinin şekillendirilmesi açısından ehemmiyet arz etmektedir.”

“Gasp edilen haklarımızın Hatay üzere, Kıbrıs üzere lehimize çevrilmesi temel ödevimiz olmalıdır”

Türkiye’nin milletlerarası hukuktan doğan haklarının, jeopolitik pozisyonunun, ekonomik ve askeri büyüklüğünün asırlardır tescillenmiş varlığının garantileri olduğunu belirten Tonbul, “Yalnızca Doğu Akdeniz’de değil, şu anda Ege denizi olarak isimlendirilen Kuzey Batı Akdeniz’de yaşanan gelişmelerinde dikkatle takip edilmesi ve daha evvel gasp edilen haklarımızın Hatay üzere, Kıbrıs üzere lehimize çevrilmesi temel ödevimiz olmalıdır” dedi.

Son periyotta Mavi Vatan’da yaşanan siyasi ve askeri muvaffakiyetlerin ekonomik başarılarla da taçlandırılmasının milletimiz için büyük sevinç kaynağı olduğunu söyleyen Tonbul, “Bundan 100 yıl evvel zorla milletimize dikte edilmeye çalışılan Sevr paçavrasını yırtarak emperyalistlerin yüzlerine çarpan milletimiz, Doğu Akdeniz’de ve Ege’ de de Meftut Sevr’i günümüzün takatsiz emperyalistlerinin de yüzlerine fırlatmıştır” sözlerini kullandı.

“Mavi Vatan’da yeni bir hikayenin yazıldığını bütün dünyaya duyuru ediyoruz”

Mavi Vatan’ın her bir damlasında Türkiye’nin ekonomik çıkarlarının korunması ve varlığının ispatlanmasının kıymetli olduğunun altını çizen Tonbul, “MTA Genel Müdürlüğü’nün Orus Reis gemisinin şu anda Akdeniz’de yapmış olduğu sismik çalışmalar, TPAO Fatih sondaj gemisinin faaliyetleri bizleri gururlandırıyor. Mavi Vatan’da yeni bir hikayenin yazıldığını bütün dünyaya duyuru ediyoruz” değerlendirmelerinde bulundu. – ANKARA

Kaynak: İHA

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın