Korona müziğiyle içtimaî medyada gündem olan Doğanay Tüzüngüç anlattı: 25 dakikada yazdım

Korona müziğiyle içtimaî medyada gündem olan Doğanay Tüzüngüç anlattı: 25 dakikada yazdım

23 Mart 2020 0 Yazar: Larus

“SÖZLERİ YAZMAK 25 DAKİKAMI ALMADI”

Müzisyen Doğanay Tüzüngüç, ’evden çıkmayın’ davetine uyarak günlerdir anasıyla birlikte meskeninde bekliyor. Doğanay Tüzüngüç, Kübalı müzikçi Camila Cabello’nun dünyaca ünlü ’Havana’ müziğini koronavirüse yorumladı. Doğanay Tüzüngüç, müziğinde koronavirüse karşı alınması gereken tedbirlere de dikkat çekti. Tüzüngüç’ün şarkıyı içtimaî medyada kısa vadede binlerce sefer paylaşıldı. Binlerce kişi tarafından paylaşılan ’korona’ müziğine, Doğanay Tüzüngüç’ün takipçilerinden son nokta sefalı alternatif klipler de geldi.

Şarkıyı çektiği zaviyesinden soruları yanıtlayan Tüzüngüç, “Dürüst olmak zorundayım, hiçbir plan-program, şunu yapayım, bunu yapayım üzere bir şey olmadı. Haneme müziğin yepyenisi olan ’Havana’yı söylerken, birden ’korona’ çıktı. O kadar korona ile iç içeyiz ki, o kadar uyuyor ki birbirine. Sonra tam neresi olduğunu bilmediğim birkaç laf de acilen akabinde aktı ve oturdum, her vakit bütün müzik laflarımı yazdığım defterime bu lafları karalamaya başladım. Size samimiyetimle söyleyeceğim, 25 dakikamı almadı bunu yazmak. Planlamadan, etmeden müziğin mezurlarına uydurdum, mikrofonumu açtım ve okudum. Birkaç kümemle paylaştım” dedi.

“OTURDUM, HEPİMİZE DERSLER VERDİM”

Münhasıran çevre medyada edindiği haberleri müziğe adapte ettiğini tabir eden Tüzüngüç, “Evimizdeyiz, ne yapacağız ki? Gündemle ilgili bir müzik yapmak daha mantıklı geldi. Aslında mantıklı da değil, dedim ya aktı. O an o denli olması gerekti ve oldu. Hiçbir şeyi planlamadım. Belirttiğim üzere, çevre medya o kadar elimizde ki her yandan haberler, acılar geliyor. Hepimiz haber patlaması yaşıyoruz. Her taraftan gelen bir güruh malumat var. Bu malumatlar aslında başımda o yüzden oturdum, hepimize dersler verdim. Beşerler “En yalın temel malumat olan el yıkamaya kadar vardı iş’ oldular. O yüzden bu haberler zati bize içtimaî medyadan akıtılmışken, ben de bunları alıp müziğe adapte ettim. Şunların hepsini 25 dakikada karaladım ve bu çıktı. Şık oldu herhalde” biçiminde konuştu.

ÇOK DÜZGÜN YANSILAR ALDIM

Takipçilerinden çok düzgün geri dönüşler aldığını lisana getiren Tüzüngüç, müziğin bir kısmında geçen ’Hoş geldin korona’ sözü ile ilgili ise şunları söyledi:

“Aslına bakarsanız, içimin bir alanında de bir şey var, ’Birileri orada ölüyor, sen burada müzik yapıyorsun’ diyenler olur mu dedim. Ben rastlamadım, diyen de olabilir lakin şunu da söylemek istiyorum, ateş düştüğü mekanı yakıyor. Yerkürede berbat bir şeyin olmadığı bir dakika yok. Her olan berbat şey için biz mesleklerimizden, işlerimizden, kahkahalarımızdan vazgeçemeyiz. O yüzden bunlara olsa da kulak asmazdım ancak olmaması da enteresan geldi. Velhasıl çok uygun reaksiyonlar aldım, bir tane makûs tahlil okumadım. Bir tanesi yalnızca demiş ki ’Hoş geldin korona denir mi? Kişiler ölüyor’. Evet denmez fakat geldin de kişilere paklığı öğrettin, bize dersler verdin diyorum. Bu bağlamda hiç alakası olmayan beşerler bile bir şeyleri sorgulamaya başladı. ’Bu yerkürenin canını mı okuduk biz acep ya, ne oldu da bizim başımıza bu geldi?’ demeye başladı kişiler. O yüzden kişilerde bu ampulü yaktığı için, birazcık aslında güzel geldi.”

MÜZIK İLE ELLERİNİ YIKARKEN KLİP ATANLAR OLUYOR

Ellerini yıkayıp kendisine klip gönderen beşerler olduğunu söyleyen Doğanay Tüzüngüç, “Bu bağlamda farkındalık demeyeyim de hadisesi tahminen biraz müthiş halden çıkarıp sevimli bir hale getirip, tahminen bu türlü pembe pamuğa sarıp sunabildim diye düşünüyorum. Lakin umumî olarak müziğin farkındalık yarattığı konusuna katılmıyorum. Kişiler zati farkına vardılar pek çok şeyin. Müziğe pek çok sefalı klip çekip yollayanlar oluyor velev bir takipçim de demiş ki, herkesin hanesinde bol bol vakti var. Beşerler klipler çeksin, bir montaj yapalım, yarış yapalım üzere şeyler. Onu da yapmayı düşünüyorum. Yansılar çok hoş. Kişiler şarkıyı da beni de sevdiler. Beni tanımamalarına karşın, kişiliğim hakkında çıkarımlar yaptıracak kadar çok beğenilmiş müzik. Ben bu müzik bu kadar niçin patladı onu bilmiyorum fakat herkesin ne kadar beğendiğine inanmakta zorlanıyorum. Lafları de isteyenler oluyor” sözlerini kullandı. Konuşmasının ahir ise Tüzüngüç, sıhhat çalışanlarına da destek bildirisi vererek, “Ben buradan samimiyetimle bütün sıhhat çalışmalarının önünde hürmetle eğiliyorum. Ben 9’u beklemiyorum, onları şu anda alkışlıyorum. Lütfen gereksinimleri olan her ne varsa da bir an evvel verilsin” dedi.

DHA-Genel – Türkiye-İstanbul –
2020-03-21 17:12:28