Tokat’taki 900 yıllık “Sulusokak” açık hava müzesine dönüştürülüyor

 Tokat’taki 900 yıllık “Sulusokak” açık hava müzesine dönüştürülüyor

Tokat’taki 900 yıllık Sulusokak açık hava müzesine dönüştürülüyor.

Tokat’ta Deveciler Hanı, Çukur Medresesi ve tarihi mescitlerin bulunduğu Sulusokak’ın açık hava müzesine dönüştürülmesi için çalışma yürütülüyor.

 

Belediye Lideri Eyüp Eroğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 900 adımda 900 yıllık tarihi barındıran Sulusokak’ın yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olduğunu söyledi.

Sulusokak’ta Anadolu’nun birinci Türk İslam medresesinin yer aldığına işaret eden Eroğlu, “Ayrıca birçok cami, han ve sivil mimari yapıtın bulunduğu sokakta, tarihine uygun meydan projemizi yürütüyoruz. Yerli ve yabancı turistlerin dinlenip fotoğraf çekileceği, tarihi yapıtlara temas edeceği bu meydanda peyzaj çalışması da yapacağız.” dedi.

Eroğlu, sokakta, 1400-1500’lü yıllarda deve kervanlarıyla insanların ticaret yapmasını simgeleyen heykellerin de yer alacağını anlatarak, şunları kaydetti:

“Tarihi yapıtların birbiriyle ilişkisini sağlayan peyzaj çalışmalarımızla bu bölge Tokat’ın turizmde cazibe merkezlerinden biri haline gelecek. Bu eser Tokat’a yakışan ve kentte sembol olan en kıymetli yapıtlardan olacak. Belediyemizin Bilim Tarih Müzesi ile ilgili bölgede proje çalışmalarımızı tamamladık. Deveciler Hanı’nın butik otel olarak işletilmesi emeliyle Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından çalışma başlatıldı. Sokağımızda çalışmalarımızı ekim sonunda tamamlamış olacağız.”

Kaynak: AA

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın