Abant, Gölcük ve Yedigöller’e HES koduyla giriş periyodu

 Abant, Gölcük ve Yedigöller’e HES koduyla giriş periyodu

Bolu’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla uğraş kapsamında, bilhassa vilayet dışından en çok ziyaretçinin geldiği Abant ve Gölcük tabiat parkları ile Yedigöller Ulusal Parkı’na girişler Hayat Konuta Sığar (HES) uygulamasıyla yapılmaya başlandı.

Vilayet Genel Hıfzıssıhha Meclisinin, müspet olay tarifli yahut temaslısı olan ve konutlarından çıkmaması gerektiği halde Abant, Gölcük, Yedigöller mesire alanlarına vilayet içinden ve vilayet dışından kimi vatandaşların geldiğinin tespit edilmesi üzerine bu alanlara birinci etapta tatil günlerinde HES koduyla girilmesi kararı hayata geçirildi.

 

Abant, Gölcük ve Yedgöller’de jandarma takımları ve yetkililer tarafından ziyaretçilerin cep telefonlarından HES kodu denetim ediliyor.

HES kodu olmayan ziyaretçilerin tabiat ve ulusal parklara girişine müsaade verilmiyor.

“HES uygulaması meselesiz bir halde devam ediyor”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara ve İstanbul üzere iki metropol ortasında yer alan doğal güzellikleriyle ünlü Bolu’nun tabiat ve ulusal parklarıyla adeta bir çekim merkezi pozisyonunda olduğunu söyledi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Bolu Valiliğinin aldığı karar doğrultusunda Abant ve Gölcük tabiat parkları ile Yedigöller Ulusal Parkı’na girişlerin HES uygulamasıyla yapılmaya başlandığını belirten Metin, “Pandemi periyodunda kurallar çerçevesinde, toplumsal uzaklık kuralına uygun olarak vatandaşlarımızın en az riskle cümbüşlerini ve dinlenmelerini yapabilmeleri ismine uygulanan bir usul.” dedi.

Metin, HES uygulamasının sıkıntı bir uygulama olmadığını lisana getirerek, “Vatandaşımız da bu sisteme alıştı. Vatandaşımız HES kodunu alıp geliyor. Kapıda barkodunu gösterip tabiat ve ulusal parklara giriş yapıyor. HES uygulaması problemsiz bir formda devam ediyor. Hasebiyle bu uygulamadan mutluyuz. Başka vilayetlere de yansır diye düşünüyorum.” diye konuştu.

“Pandemi süreci için gerekli bir uygulama”

Ailesiyle tatil için Gölcük Tabiat Parkı’na gelen Mesut Kocabaş da uygulamanın hoş olduğunu belirterek, “Bu uygulamayı takip ediyorduk. Pandemi süreci için gerekli bir uygulama. Yalnızca tabiat ve ulusal parklara değil, toplu olarak girilen her yere HES uygulaması uygulanabilir.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: AA

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın