Babil serisi erken final yapıp biterse çok yazık olur!

Babil serisi erken final yapıp biterse çok yazık olur!

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus


TelevizyonGazetesi.com / Tahlil Hususî – Televizyon ekranında vakit artık çok kıymetli. İzleyiciler uzun uzun birbirine bakışan, klipler eşliğinde romantik anlar yaşayan sahneler görmekten bıktı. Çeşitli serilerde vadeyi doldurmak maksadıyla bu tıp birçok numara yapılıyor. Fakat Babil serisi onlardan değil.

Star TV ekranında Cuma akşamları yayınlanmakta olan seride Halit Ergenç, Ozan Itimat, Parıltı Fettahoğlu, Tekçe Akalay, Aslı Enver ve Mesut Akusta başrollerde mekan alıyor. Serinin ana karakterlerinin hepsinin başka bir hikayesi var ve munfasıl amaçları, hedefleri var.

Babil’de en dikkat çeken öge hangi karakterin kim olduğu ve ne istediği konusunda izleyicilerin başında en azından bir fikir, bir yönelim var. Doğal karakterlerin birden fazla vakit izleyicileri şaşırtan durumları da var fakat sonuçta kimin ne yapıp ne yapamayacağına yönelik bir öngörü bulunabilir.

Bir öbür gıpta ile bakılacak özellik ise her karakterin altı sağlam, dolu dolu hikayeleri var ve bunlar ara sıra ekrana getirilerek izleyicilerin düşünmesi sağlanıyor. Bu flash backler çok çokça değil, tam noktasında kullanılıyor.

Başkaca Babil’in hikayesi o kadar süratli ilerliyor ki, ne vaktin nasıl geçtiğini fark ediyorsunuz ne de uzun bakışmalar, müzikler eşliğinde romantik anlar üzere vade doldurmaya yönelik numaralar bulunmuyor.

Serinin oyuncu takımının karakterlere dağılımı da muazzam. Her bir karakter kendisinden bekleneni motamot ortaya koyuyor ve inandırıcılık noktasında da izleyicileri ikna ediyor.

Doğal ki bir de Halit Ergenç performansını yazmak lazım. Aslında rol yapıyor sanıyorsunuz lakin güya sahiden onu yaşıyor. Hele bir de Deniz ile sahnelerde Ergenç, ekran başındaki pederleri hislerinden yakalayıp onları da hikayenin içine atıveriyor.

Babil serisi bu cepheleri ile birçok prodüksiyona örnek olmalı. Çünkü hem karakterler sağlam hem hikaye âlâ hem de korkunç bir tempo ile izleyiciyi ikna edecek biçimde sunuluyor.

Lakin seri dalı de koronavirüs salgını nedeniyle içine düştüğü problemli bir süreç yaşıyor. Babil üzere kaliteli bir serinin bu türlü güçlü izleyici kitlesini ardına almışken ara vermesi hiç yeterli olmayacaktır. Elde 1-2 kısım stok olduğu söyleniyor.

Şayet setler çalışmaz ise bu durum serinin dönemi erken kapatması manası taşıyabilir. Reytingler çok yeterli fakat kolun toparlanması ekonomik açıdan da düşünülmeli. Son günlerde serilerin yeni kısımlarının yayınlanmamasının altında reklam gelirlerinin düşüklüğünün yattığı ortaya çıktı. Yani reklamveren olmazsa Babil üzere kaliteli seriler nasıl ayakta dursun. Bir erken final bu finansal meseleler nedeniyle gelirse bu seriye çok ancak çok yazık olur.