TMMOB Giresun’daki felaketin nedenini açıkladı: HES, kaçak yapılaşma, mahallî idare politikaları…

 TMMOB Giresun’daki felaketin nedenini açıkladı: HES, kaçak yapılaşma, mahallî idare politikaları…

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Genel Lideri Yüksek Mimar Eyüp Muhcu Giresun’un Dereli, Doğankent ve Yağlıdere ilçelerinde 22-23 Ağustos 2020 tarihlerinde gerçekleşen ağır yağışların akabinde yaşanan heyelan ve sel felaketlerinin nedeniyle ilgili toplumsal medya hesabından kıymetli tezlerde bulundu.

Afette 5 kişinin hayatını kaybettiğini tabir eden Muhcu, çok sayıda vatandaşında heyelan ve sel nedeniyle ziyan gördüğünü söyledi.

 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Genel Lideri Yüksek Mimar Eyüp Muhcu

38 HES VAR 7 TANE DAHA YAPILIYOR

Kuvvetli yağışlar nedeniyle su baskını, heyelan ve sel riskinin sürdüğü bölgede telaş verici gelişmelerin devam ettiğini tabir eden Muhcu, şunları söyledi;

“38 adet HES bulunan, 7 adedinin ise üretimine devam edilen Giresun’da; HES ve baraj projeleri için ağaçların kesilerek bölgenin heyelana açık hale getirilmesi, derelerin akış rejiminin bozularak sel riskinin artırılması, yeşil alanlarda ve dere yataklarında imar affı yoluyla kaçak yapılaşmaya müsaade verilmesi yerleşim yerlerini afetlere karşı savunmasız bırakmış; ağır yağış ve bölgede bulunan HES’lerin baraj kapaklarının denetimsiz biçimde açılması ve baraj duvarlarının yıkılması yaşanan felakete neden olmuştur.”

YIKIMLARA SEBEP OLAN SIYASETLER DEVAM EDİYOR

Karadeniz Bölgesinde daha evvel de Samsun, Artvin, Trabzon, Düzce ve daha pek çok yerleşim yerinde sel felaketi meydana geldiğini lisana getiren Eyüp Muhcu, kelamlarını şöyle sürdürdü;

*Yıkımlara sebep olan merkezi ve mahallî idare siyasetleri, yaşanan acılara ve kayıplara karşın sürdürülmektedir. Haziran ve Ağustos 2019’da Trabzon ve Düzce’de yaşanan sel felaketlerinin yıl dönümünde; bölgede afet risklerini azaltacak tedbirlerin alınmadığı anlaşılmaktadır.

*Doğal pahalarını yitirerek afetlere açık ve inançsız hale gelen kentsel ve kırsal yerleşim alanlarında; bölgede en fazla yağışın düştüğü sonbahar mevsimiyle birlikte önümüzdeki aylarda yaşanabilecek su baskını, sel ve heyelanlara karşı tedbir alınmalıdır.

ETRAF TERSI YATIRIM VE PLANLAR DURDURULMALI

Muhcu, yaşanan afet sonrasında yaraların çabuk sarılması için şunları söyledi;

*Toplum faydası ve toplumsal devlet anlayışıyla bilim insanlarının, meslek odalarının, akademik kuruluşların ve tüm ilgili kısımların uyumu ve işbirliği sağlanarak bölgede oluşan tahribat tespit edilmeli, yurttaşların uğradığı ziyan telafi edilmelidir.

*Çevre tersi yatırım ve plan kararlarının acilen durdurulması; asli sorumluluklarını yerine getirmeyerek bu felaketlere sebep olan sorumluların bağımsız yargıya ve topluma hesap vermeleri için uğraşımızı sürdüreceğimizi kıymetli kamuoyumuzla paylaşıyoruz.

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın