Tarihin en büyük operasyonunda FETÖ’nün elebaşları yakalandı

 Tarihin en büyük operasyonunda FETÖ’nün elebaşları yakalandı

Cumhuriyet tarihinin en büyüğü olarak nitelendirilen memleketler arası uyuşturucu kaçakçılarına yönelik ‘Bataklık Operasyonu’ndaki FETÖbağlantıları derinleşiyor.

Bir yıl evvel çok bilinmeyen olarak başlatılan soruşturma kapsamında, memleketler arası uyuşturucu kaçakçısı hata örgütünün çökertilmesi için geçtiğimiz salı operasyon düğmesine basıldı. Uyuşturucuya bağlı hata gelirlerine yönelik cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu olarak belirtilen ‘Bataklık Operasyonu’nda, hakkında gözaltı kararı verilen 94 şüpheliden aralarında örgüt başkanları Nejat Daş’ın ve Yavuz Gören’in de bulunduğu 76 kuşkulu gözaltına alındı. Şüphelilerin Ankara Emniyeti’ndeki sorguları devam ederken, soruşturmayla ilgili değerli ayrıntılara ulaşıldı.

 

HAKKINDA İHBAR VAR

Operasyon kapsamında Gaziantep’te gözaltına alınan Halil A.’nın, FETÖ’cü olduğu ortaya çıktı. Soruşturma belgesindeki haberlere nazaran, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Halil A. ve eşi hakkında FETÖ üyeliğinden soruşturma bulunuyor. Evrakta, Halil A.’nın FETÖ’cü olduğu ve FETÖ ismine kara para akladığına dair çok sayıda ihbarın taraf aldığı da öğrenildi. 2018’de başlatılan soruşturmanın hala devam ettiği belirtildi.

PADİŞAH’TAN YAKALANDI

Soruşturma kapsamında milyonlarca liralık mal varlığına el konulan Halil A.’nın, gayri örgüt başkanı Yavuz Gören’in izini sürerken soruşturmaya takıldığı öğrenildi. Yavuz Gören hakkında, Hollanda ve Belçika’nın da aralarında bulunduğu birtakım memleketlerden haber, doküman isteyen soruşturma makamları, Halil A.’nın ismine ulaştı. Hollanda makamlarınca paylaşılan habere nazaran, Halil A.’nın isminin, 2012’de Hollanda’ya sokulmak istenen fakat Belçika’da yakalanan 8 tonluk kokain kaçakçılığında geçtiği anlaşıldı. Yavuz Gören de Anwers Limanı’nda ele geçirilen 8 tonluk uyuşturucu kaçakçılığının bir numaralı şüphelisi.

ÖRGÜT BAŞKANI DURUMUNDA

Narkotik ekipleri bunun üzerine Halil A.’nın da peşine düştü. Fakat operasyona kadar Halil A.’nın, Yavuz Gören ismine çalıştığı değerlendiriliyordu. Operasyon kapsamında el konulan doküman ve dijitallerin incelenmesi sonucunda ise Halil A.’nın da Nejat Daş ve Yavuz Gören üzere örgüt başkanı durumunda olduğu tespit edildi. Tıpkı vakitte FETÖ’den soruşturulan uyuşturucu baronu, Halil A.’nın tüm kontakları araştırılıyor.

MASAK İNCELİYOR

Hollanda’ya sokulmak istenen 8 ton kokainin Belçika’da yakalanmasının akabinde 2012’de Türkiye’ye kaçtığı anlaşılan Halil A.’nın, hesap hareketleri de MASAK tarafından mercek altına alındı. Türkiye’ye kaçtıktan sonra şirket kuran Halil A.’nın yakınları üzerine onlarca gayrimenkul aldığı anlaşıldı.

55 MİLYONLUK HAREKETLİLİK

Tekrar yapılan incelemede Halil A.’nın, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in Bank Asya için davet yaptığı 2014’te Bank Asya’daki hesap hareketleri de dikkat çekti. A.’nın yalnızca bu devirde Bank Asya hesabında 55 milyon lira civarında bir hareketliliğin olduğu tespit edildi. Başkaca A.’nın, operasyon sırasında FETÖ’nün simgelerinden F serisi 1 dolarların ele geçirildiği bir şüpheliye de 50 milyon dolar para aktarımı yaptığı belirlendi.

Barona transfer!

Soruşturma kapsamında, FETÖ’nün para kasası olarak bilinen Naksan Holding’in başkanlarından Emre Nakıboğlu’nun, 2014 yılında kuşkulu Yavuz Gören’in bir yakınına yaklaşık 2 milyon TL aktarım ettiği belirlendi. Bu arada, MASAK tarafından yapılan inceleme sonucunda, milyonlarca liralık mal varlığına el konulan Yavuz Gören’in Türkiye’de birinci şirketini 2018’de kurduğu ortaya çıkarıldı.

‘Padişah’a kalkan olmuş

Halil A.’nın FETÖ irtibatının akabinde soruşturmadaki FETÖ irtibatları da tek tek deşifre olmaya başladı. Memleketler arası uyuşturucu kaçakçısı Yavuz Gören’in de Türkiye’ye kaçtıktan sonra bilhassa FETÖ’nün yargıda dinamik olduğu devirde korunduğu anlaşıldı. Kuşkulu Gören hakkında birçok kere soruşturma belgesi açıldığı gelgelelim bu belgelerin daha sonra kapandığı öğrenildi. Bu kararlarda imzası bulunan hakim ve savcıların kıymetli bir kısmının da FETÖ’den ihraç edildiği belirtildi. Lüks villasında üzerinde ‘Padişah’ yazılı fotoğrafıyla dikkat çeken Yavuz Gören, Avrupa’nın en büyük kokain kaçakçısı olarak biliniyor. Avrupa polisinin tonlarca uyuşturucuya yönelik düzenlediği baskınların amacında Gören vardı.

500 milyonluk vurgun

Emniyet Umum Müdüriyeti Narkotik Hatalarla Uğraş Daire Başkanlığı koordinesinde Ankara ve İstanbul Emniyet Müdürlüklerince yürütülen titiz çalışma sonucu çökertilen kabahat şebekesinin 16 şirketin tüm banka hesapları ile mal varlıklarına el konuldu. Ayrıyeten onlarca lüks konut ve araba ile altın, mücevher, ziynet eşyası ve yüzlerce tapuya el konuldu. Hata örgütünün uyuşturucu ticareti gelirinden elde ettiği bedellendirilen ve el konulan mal varlıklarının kıymetinin 500 milyon lirayı aştığı belirtildi.

Osman Özgan

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın