İki vilayetten yeni karantina haberleri geldi

 İki vilayetten yeni karantina haberleri geldi

KOCAELİ

Kocaeli’de bir sokak karantinaya alındı

 

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında bir sokakta karantina uygulaması başlatıldı.

Alınan bilgiye nazaran, Şirinsulhiye Mahallesi Ömerağa Sokak’ta müspet olay ve bunlarla temaslı bireyler olduğu tespit edildi.

Test sonucu müspet çıkan ve hastanede tedavi altına alınan kişinin, öteki konutlardaki birtakım vatandaşlarla temas kurduğu gerekçesiyle İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca sokağın karantinaya alınmasına karar verildi.

Kartepe Kaymakamlığı Vefa Toplumsal Takviye Kümesi, Kartepe Belediyesi ve jandarma grupları, karantinaya alınan binalarda vatandaşların gereksinimlerini karşılıyor.

Sokakta başlatılan karantina uygulamasının 7 gün süreceği bildirildi.

BATMAN

Batman’ın Sason ilçesinde korona virüs salgını nedeniyle 4 konut daha karantinaya alındı.

Sason kaymakamlığından yapılan açıklamada, Aşağı Mahallede iki farklı adreste, Emek Mahallesinde bir adreste ve Orta Mahalledeki bir adreste 22 Ağustos’tan itibaren korona virüs salgınının denetimi emeliyle Genel Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. unsurları kapsamında ikinci bir değerlendirmeye kadar karantina uygulamasına karar verildiği ve karantina sürecinin hali hazırda devam ettiği tabir edildi. Açıklamada, “Tüm vatandaşlarımızın kendi ikametlerinde kalmaları, çok mecburî olmadıkça dışarı çıkmamaları, ilçemize ve köylerimiz dışarıdan gelen konukların ikamet ettiği şahıslarla birlikte 14 gün boyunca dışarı çıkmamaları ve konuk kabul etmemeleri, hem kendi hem toplum sıhhati açısından hayati derecede kıymetlidir. Korona virüs salgını ile gayret kapsamında gelinen nokta itibariyle, bir müddettir büyük bir toplumsal muvaffakiyet ve sabırla uyguladığımız önlemlerin salgının yayılım suratının düşmesi noktasında sonuçlar vermesiyle birlikte olağanlaşma sürecine geçilmiştir. Yeni olağanlaşma müddetince vatandaşlarımızın denetimli toplumsal hayat, maske kullanımı, toplumsal ara ve el hijyenine dikkat etmeleri hem kendi hem de toplum sıhhati açısından son derece değerlidir. Bu mevzuya riayet edilip edilmediği muhtarlarımız ve kolluk ünitelerimiz tarafından denetlenecektir. Riayet etmeyen bireyler zarurî karantinaya alınacaktır” denildi.

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın