Giresun’a ağustos ayı ortalamasının 1,5 katı bir günde yağdı

 Giresun’a ağustos ayı ortalamasının 1,5 katı bir günde yağdı

Giresun’da dün akşam tesirli olan sağanak yağış sonrası meydana gelen sel ve heyelan felaketinden Dereli, Doğankent ve Yağlıdere ilçeleri etkilendi. Doğal afet sonucundan biri asker olmak üzere 4 kişi hayatını kaybetti 11 kişi ise kayıp. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de yağış ölçüsüyle ilgili “Maalesef dün uzun yıllar ağustos ayı ortalamasının 1,5 misli bir günde yağdı. Yani 135 milimetrenin üzerinde yağış aldık” diye konuştu.

“BU FELAKETLER BIRINCI DEĞİL SON DA OLMAYACAK”

 

Bugün selin vurduğu yerlerde inceleme yapmak üzere bölgeye giden Bakan Pakdemirli, yağış ölçüsüyle ilgili şunları söyledi “Maalesef dün uzun yıllar ağustos ayı ortalamasının 1,5 misli bir günde yağdı. Yani 135 milimetrenin üzerinde yağış aldık. Bu afetle bir arada de maalesef bunları yaşadık. Üzülerek söylüyorum birinci değil, son da olmayacak.

“DEVLETİN IKAZLARINI DİKKATE ALMAMIZ LAZIM”

İklim değişiyor. Bu biçim felaketleri yaşıyor olacağız. Öncelikle can kaybı yaşamamamız için her tülü önlemleri kişi olarak almamız lazım. Devletin ikazlarını dikkate almamız lazım. Vatandaşlarımızın bu bahiste daha fazla iş birliği yapması gerektiğini düşünüyoruz. Zira bir kişinin dahi kaybı son derece herkesi üzüyor. Bütün milletimizi üzüyor. Bu manada çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. Burası tüm kurumların iş birliğiyle temizlenir. Süratli bir formda inşallah yaralar da sarılır. Bilhassa kent içine yönelik ne önlemler alınabilir ilerleyen saatlerde varsayım ediyorum onun da açıklamaları olacak. Biz de şu anda gerekli tespitleri devam ettiriyoruz.”

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın