Faizler düşüyor, ikinci el arabada fiyatlar artıyor

 Faizler düşüyor, ikinci el arabada fiyatlar artıyor

İkinci el arabada hareketlilik sürüyor. Gaziantep’te her pazar günü kurulan ikini el araç pazarında yoğunluk yaşanırken, alım ise yüksek fiyatlardan ötürü düşük kalıyor.

Pandemiden ötürü sıfır arabanın durduğu dünya piyasasında ikinci el arabalara istek artıyor. Banka faizlerinin de düşmesiyle ikinci el araçta fiyatlar son 6 ayda yüzde 100 düzeyinde artış gösterdi.

 

Gaziantep’te kurulan ikinci el araç pazarına gelen vatandaşlar, fiyatlar karşısında yalnızca araçlara bakmakla yetiniyor. Hem alıcı hem de satıcıların şad kalmadığı pazarda satış ise epey düşük oluyor. Araç almak için pazara gelen ancak umduğu fiyatı bulamadığını belirten Mustafa Alkan, iki aydan bu yana gelen artırımlarla vatandaşın araç almaya yanaşamadığını söyledi. Yetki dokümanının biran evvel hayata geçmesi gerektiğini belirten Alkan, “10 bin liralık otomobil 20 bin lira oldu. Sabahtan geldik dolanıyoruz, her taraf kıymetli ne yapacağız. Herkes kendi işini yapsın. Markette bu işi yapıyor, bakkalda fakat adamın yetki dokümanı olsa muhatap olacağın insanı bilirsin. Burada aracı oluyorsun, yetki yok bir şey yok. Verdi mi bitti iş, vatandaş olarak muhatap bulamıyorsun” dedi.

Faizler düştü, fiyatlar uçtu

Aracını satmak için ikinci el oto pazarının yolunu tutan Ahmet Yorulmaz ise aracını satamadığını belirtti. Fiyatların artmasına düşen faizlerle birlikte artan talebin neden olduğunu söz eden Yorulmaz, “Gaziantep’te 10 bin kişi faizle otomobil aldığı vakit karşılığında 10 bin tane araç alıyor. Kim ne konuşursa konuşsun fazla yazıyor. Talep az olursa fazla yazabilir mi, talep olduğu için adam fazla yazıyor” tabirlerini kullandı.

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın