Eski Dekan Çetin, SÖZCÜ’ye konuştu: İstifa etmedim, ettirildim

 Eski Dekan Çetin, SÖZCÜ’ye konuştu: İstifa etmedim, ettirildim

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) rektörlüğüne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ikinci kere atanan Prof. Dr. Alim Yıldız, mazbatasını aldıktan sonra seçimlerde karşısına rakip olarak çıkan SCÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin’in istifasını, aldığı ileri sürülmüştü.

Akademisyenlerin de reaksiyonunu çeken bu vakadan sonra Rektör Yıldız, savların temelsiz olduğunu tez etmişti.

 

Prof. Dr. Alim Yıldız (sağdaki) mazbatasını aldı. (FOTO: SİVAS ÜNİVERSİTESİ)

BU TÜRLÜ YALANLAMIŞTI

Yıldız, Çetin’in kendi hür iradesi ile istifa ettiğini belirterek şunları söylemişti:

* Eski Tıp Fakültesi dekanımız Prof. Dr. İlhan Çetin, 17.08.2020 tarihinde, beni ziyaret ederek kendi isteği ile istifasını sunmuştur.

* Sayın Çetin, geçmişte belediye lider yardımcılığı dahil değerli idari misyonlarda bulunmuş kanunları ve teamülleri bilen bir öğretim üyemizdir.

* Hür iradesi dışında kendisinin istifaya zorlanması asla kelam konusu olmadığı üzere helalleşerek ayrılmıştır.

SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Yaşanan vakalar sonrasında açıklama yapmayan Prof. Dr. İlhan Çetin, suskunluğunu SÖZCÜ’ye bozdu. Çetin, kendi hür iradesiyle istifa etmediğini, vazifesi bırakmaya zorlandığını söyleyerek yaşananları anlattı:

* Dekan Yardımcısı arkadaşlarımla kendilerini Tıp Fakültesi Idaresi olarak yüz yüze tebrik etme kararı aldık. Ortamda fitne çıkar diye de muhakkak bir müddet üniversitede bulunmamak için müsaade aldım.

* Lakin 16 Ağustos pazar gecesi 23.15’de bir Rektör Yardımcısı tarafından dekan yardımcım, 17 Ağustos Pazartesi sabahı ise öteki bir rektör yardımcısı tarafından fakülte sekreterim aranarak benim 13.30 senato salonundaki toplantıya gelenek istifa edip etmeyeceğim sorulmuştur.

* Daha sonra 11.34’de rektörlük özel kalemi beni rektör beyin makamda beklediğini tabir ederek aradı. Makamında rektör beyefendi, başka dekanların istifa edeceğini belirterek benim de istifamı özel kalemine bırakmamı istedi.

* Ben de özel kalem arkadaşımdan, kağıt kalem isteyerek ve 4 yıllık kendi idarelerine verdiğim emeğimi hiçe sayan bu tutumlara üzülüp sonlanarak istifamı oracıkta yazarak sekreter beyefendiye bıraktım.

Prof. Dr. İlhan Çetin (FOTO: SİVAS ÜNİVERSİTESİ)

İSTİFA İÇİN İFTİRA ATILDI

Kendisinin kimseye hakkını helal etmediğini lisana getiren Çetin şöyle devam etti:

* Bu görüşme esnasında rektör beyefendi, kendisi hakkında belge verdiğime dair üzerime atılmış bir iftirayı bana anlattı.

* Ben de insanlıkla bağdaştırmadığım ve hiçbir vakit hayatımın hiçbir anında aklıma bile gelmeyecek bu türlü bir iftirayı iletenlerin 24 saat içerisinde ortaya çıkarılarak tarafımla yüzleştirilmesini arz ettim.

* Hakkımı fakat o vakit helal edeceğimi bildirdim. Kendisi,’Tamam, çabuk ulaşabileceğim birisi’ dediği halde bu güne kadar maalesef bu yapılmamıştır.

* İftira farklı yerlerden de tarafıma iletilmeye başladı. Mevzuyu istişare ettiğim arkadaş ve dostlarımla bu iftiranın büsbütün benim zorla istifa ettirilmeme meşruiyet kazandırmak ve prestijimi zedelemek için yapıldığı kanaatine ulaştık.

ÇABAYA DEVAM

Zorla istifa ettirildiğini YÖK’e bildirdiğini belirten Çetin şöyle devam etti:

* Üzerime atılmış, prestijimi zedelemeye yönelik bu iftirayı ceddin bulunup benimle yüzleştirilinceye yahut idarenin beni istifaya zorlamak ve istifamı kamuoyunda yasallaştırmak için üzerime atıldığını kabul edene kadar çabam devam edecektir.

* Bana yapılan bu hoyrat haksızlığın önümüzdeki günlerde öteki arkadaşlarıma ve üniversite elemanlarına da yapılmaması içindir uğraşım.

* Ben vatanını, milletini seven bir beşerim. Çok çalışmam oldu. Çok projelerim var. KKKA hastalığı ile uğraşta faal olarak çalışıyoruz.

* Vilayet Pandemi Heyeti üyesiyim, Sıhhat Bakanlığı Sıhhat Siyasetleri Şurası üyesiyim. Yalnızca aday oldum diye bu türlü yaptırıldı.

* Tıp eğitimim yanında işletme yüksek lisansı yaptım. Zira ben yalnızca hizmet etmek için varım.

* Bu türlü şeylerle karşılaşacağımı hiç ummuyordum. Beni en çok bu üzdü.

SON ATILIM DAVA

Çetin, bahisle ilgili YÖK’e dilekçe verdiğini ve hadisenin araştırılması istendiğini kaydederek, “Söyledikleri büsbütün palavra. Ben istifa etmedim. Baskıyla ettirildim. YÖK’ten gelecek sonucu bekliyorum. Şayet bu durum düzeltilmezse dava açacağım. Üniversiteden 30’a yakın akademisyen bu idare yüzünden ayrılmayı düşünüyor” dedi.

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın