6 vilayetteki birtakım yerler ‘sit alanı’ duyuru edildi

 6 vilayetteki birtakım yerler ‘sit alanı’ duyuru edildi

Antalya, Isparta, Balıkesir, Burdur, Afyon ve Nevşehir’deki kimi yerler, 1 ila 3’üncü derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan duyurusuna nazaran, 1’inci derece arkeolojik sit alanı olarak belirlenen yerler şöyle:

 

“- Isparta’nın Yalvaç ilçesi Bağkonak köyü Velitepe eteklerindeki antik devir nekropol alanı ile Sütçüler ilçesi Müezzinler köyü Akçakesmebeli mevkisindeki ve çiftlik yerleşim yerindeki kalıntılar.

– Antalya’nın Alanya ilçesi İmamlı Mahallesi ile Gazipaşa ilçesi Karalar Mahallesi antik devir yerleşim alanı.

– Antalya’nın Serik ilçesi Deniztepe Mahallesi Üstsahancık Zirve mevkisindeki antik devir yerleşim alanı.

– Burdur’un Karamanlı ilçesi Mürseller köyü Aktepe mevkisindeki tümüslerin bulunduğu alan.

– Antalya’nın Kaş ilçesi Sarıbelen Mahallesi ve kısmen Gökçeören Mahallesi’nde kalan Ortacık, Alkaya ve Tarlalı Zirve mevkilerindeki antik yapı kalıntıları, antik yol ve terasların bulunduğu alan ile Belenli Mahallesi’ndeki antik yapı kalıntıları, sarnıç ve tarım teraslarının bulunduğu alan.

– Antalya’nın Kemer ilçesi Tekirova Mahallesi’ndeki kısmen orman alanında, Olympos Beydağları Kıyı Ulusal Parkı alanında, Ortasehil Meydan mevkisindeki antik devir yerleşim alanı.

– Antalya’nın Korkuteli ilçesi Yazır Mahallesi ve Döşemealtı ilçesi Akkoç ve Mellidağ mahalleri, antik devir çiftlik yerleşim mahalleri ile antik devir yamaç yerleşim alanı.

– Afyon’un Dinar ilçesi Pınarbaşı Mahallesi Karabayır mevkisindeki Karabayır Nekropolü ile Bolvadin ilçesi Söğüt ve Felfeli Mahallesi’ndeki antik yol.”

Manisa Şehzadeler ilçesi Karayenice Mahallesi’nde bulunan Köyiçi mevkisindeki arkeolojik alanın da 3. derece sit alanı olmasına karar verildi.

Balıkesir’in Sındırgı Mahallesi Kocakonak Mahallesi Mandıra-Kocakonak Nekropolü de ikinci derece sit alanına çevrildi. Tıpkı ilçede Çoturtepe Mahallesi Ulus mevkisindeki Zindan Kayalıkları birinci derece sit alanı duyuru edildi.

– Saray Yer Altı Kenti’nin güvenlik gerekçesiyle ziyarete kapatılmasına karar verildi

Kapadokya Alan Başkanlığı Komite Kararı’na da yer verilen Resmi Gazete’de Nevşehir’in merkez ilçesi Çardak köyündeki Saray Yer altı Kenti’nin birinci derece sit alanı olarak tescil edilmesine, yer altı kentinin hudutlarının kapalı kısımlarında genişleme potansiyeli bulunduğundan ilgili müzece bilimsel çalışmaların yapılmasına ve can ile mal güvenliği açısından ziyarete kapatılmasına karar verildi.

Nevşehir’in merkez ilçesi Kavak beldesi Aşağı Mahalle Kerkezlik mevkisi Dikilitaş Zirvesi’ndeki anıt mezar da 1’inci derece sit alanı duyuru edildi.

Erzincan’ın Tercan ilçesi Çadırkaya beldesinde bulunan Pekeriç Kalesi’ndeki 1’inci derece arkeolojik sit sonunun sayısallaştırılması, kalenin tepe noktasındaki TV vericileri ve barakaların Müze Müdürlüğü kontrolde kaldırılması kararlaştırıldı.

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın