‘Uzaktan eğitim’ yarın başlıyor

‘Uzaktan eğitim’ yarın başlıyor

22 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Uzaktan eğitim kapsamında, ilkokul, ortaokul ve lise talebeleri 23-27 Mart’ta, TRT-EBA TV ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitim görecek.

Mektepliler, TRT-EBA TV ve “eba.gov.tr” üzerinden, yayın akışı ve ders programını takip ederek, kendi sınıflarına ilişkin ders anlatımlarının hangi gün ve saatte yapılacağını öğrenecek ve kendileri için belirlenen saat aralığında yayını izleyecek.

Televizyonda, TRT-EBA TV İlkokul, TRT-EBA TV Ortaokul ve TRT-EBA TV Lise olmak üzere 3 farklı kanal, HD (yüksek çözünürlüklü) ve SD (Standart çözünürlüklü) olmak üzere yekun 6 kanal üzerinden yayın yapacak. Yayın akışına, “eba.gov.tr” ana sahifesinden ve TRT’nin internet sitesinden günlük ve haftalık ulaşılacak.

TRT-EBA TV’de birinci aşamada temel derslerle yayınlar başlayacak. İlkokullar için Türkçe, matematik, hayat haberi, fen bilimleri, diyanet kültürü ve ahlak malumatı ve İngilizce’ye ek olarak, “Yetiştirme Programı” kapsamında Türkçe ve matematik dersleri verilecek. Dersler, 20’şer dakika olarak yayımlanacak ve aralarda 10’ar dakikalık aktiflik kuşağı olacak.

Ortaokul kademesinde Türkçe, matematik, çevre malumatlar, fen bilimleri, diyanet kültürü ve ahlak malumatı, İngilizce ve imam hatip ortaokulu mekteplileri için Arapça dersleri olacak. Lisede ise tarih, coğrafya, Türk lisanı ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, diyanet kültürü ve ahlak haberi ve başkaca imam hatip lisesi talebeler için de başka temel dersler verilecek.

Dersler, TRT-EBA TV İlkokul ve TRT-EBA TV Ortaokul’da sabah saat 09.00’da başlayıp 13.30’a kadar devam edecek. Başkaca saat 13.30- 17.30 ve 17.30- 21.30’da iki defa tekrar yayın ekrana gelecek.

TRT-EBA TV Lise’de ise ders sayısı daha çokça olduğu için yayınlar sabah 09.00’da başlayıp 14.30’a kadar devam edecek. Saat 15.00-21.00 arasında da EBA TV Lise’de tekrar yayınları ekrana gelecek.

Eksiği olanlar tekrar yapabilecek

Bakanlığın seçtiği, sahasında başarılı muallimler tarafından hazırlanan ders anlatım görüntüleri birebir kanalda ve gün içinde 1 yahut 2 sefer tekrar edilecek. Tekrarlayan yayın akışı da yeniden “eba.gov.tr” ve TRT’nin internet sitelerinden öğrenilebilecek. Başkaca EBA’nın internet sitesi “eba.gov.tr” üzerinden de yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecek.

Husus eksiği olan talebeler “eba.gov.tr” üzerinden kendi sınıfına ve eksik mevzularına ilişkin içeriklere ulaşarak tamamlama çalışması yapabilecek. Muallimler tarafından EBA üzerinden gönderilecek aktiflik, soru ve gayri içerikler ile de mekteplilerin dersten uzaklaşmaması sağlanacak.

Başkaca uzaktan eğitim süreci bittiğinde tüm sınıflarda telafi eğitimi de yapılacak. Talebeler, kendi ders muallimleri ile “eba.gov.tr” üzerinden yazışabilecek, malumat paylaşımında bulunabilecek.

TRT-EBA TV yayınlarının TÜRKSAT uydu parametreleri

HD Alış malumatları: Alış frekansı :12.084 MHz Polarizasyon : Yatay (H) Sembol orantısı : 13.750 FEC : 2/3

SD Alış haberleri: Alış frekansı :11.916 MHz Polarizasyon: Dikey (V) Sembol orantısı : 30.000 FEC : 3/4

Eğitim kanalları digital platformlarda hangi kanallarda olacak?

Digital platformlarda, TRT-EBA TV’ler şu kanallar üzerinden yayında olacak:

Bakanlığın, “www.meb.gov.tr” adresinden de kanallara ait ayrıntılı haber alınabilecek.