Trump'ın seçimi: İnsan hayatı mı, güçlü bir iktisat mi?

Trump'ın seçimi: İnsan hayatı mı, güçlü bir iktisat mi?

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

T24 Dış haberler

ABD Yöneticisi Donald Trump, memleketindeki yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vaka sayısının giderek artmasına karşın 15 günlük “çalışmayı durdurma” vadesi dolunca işletme ve kurumların tekrar iş başı yapabileceğininin sinyalini verdi.

Beyaz Saray’da bir basın içtiması düzenleyen Trump, “Amerika tekrar ve kısa müddet içinde iş başı yapacak” dedi ve ekledi; “Bunun, tesirleri uzun vade sürecek bir ekonomik meseleye dönüşmesine müsaade vermeyeceğiz”.

Trump, Koronavirüs vakalarındaki artışı yavaşlatmak için günlük hayata 15 günlük sonlandırmalar getirdi. Gelgelelim bu sırada ABD iktisadında düşüş yaşandı. Reuters’ın aktardığına nazaran Trump, umum seçimlere kısa müddet kala çok sayıda insanın işini kaybetmesinden ve piyasaların sert düşüş yaşamasından telaş duyduğunu danışmanlarına söz etti.

ABD başkanı, enfeksiyon nispetinin düşük olduğu Nebraska, Idaho ve Iowa üzere eyaletlerde tekrar ekonomik faaliyetlerin başlayabileceğini tabir etti. Trump, “Doktorlara kalsa onlar bütün yerküreyi kilit altına almamızı söylerlerdi” dedi.

Trump’ın kıdemli iktisat danışmanı Larry Kudlow, pazartesi günü konuk olduğu bir programda, “Başkan haklı. Tedavi marazın kendisinden beter olmamalı. Birtakım çetin seçimler yapmak zorunda kalacağız” demişti.

ABD Lideri da pazar günü geç saatlerde yaptığı bir Twitter paylaşımında,  “TEDAVİNİN SORUNUN KENDİSİNDEN BETER OLMASINA MÜSAADE VEREMEYİZ. 15 GÜN AHIR NE YANA GİTMEK İSTEDİĞİMİZ KONUSUNDA BİR KARAR VERECEĞİZ” yazmıştı.

Öte yandan Cumhuriyetçi Parti’nin Senato’daki en tesirli isimlerinden Lindsey Graham, ekonomik tasalar sebebiyle sınırlamaların erken kaldırılması seçeceğine aralı durdu. Trump’a yakınlığıyla tanınan Graham, “Benim tavsiyem virüsün denetim altına alınması için tabiplerin tavsiyelerinin dinlenmesi yanında. Iktisadın üzerinden biraz yük kaldırabilirsek ne âlâ, lakin benim önceliğim virüsün denetim altına alınması ve yenilmesi. Ekonomik sonuçlarını da çekmek zorunda kalacağız” dedi.

Reuters’a konuşan bir diğer kaynak, Trump’ın geçen hafta yaptığı örtülü bir içtimada da “Biz güçlüyüz ve buhranla savaş için güçlü bir iktisada gereksinimimiz var” diyerek “çalışmayı durdurma” kararının uzatılmaması konusunu gündeme getirdiğini söz etti.