Son dakika… Corona salgını gölgesinde sıcak gelişme: Onur Air tüm uçuşları durdurdu

Son dakika… Corona salgını gölgesinde sıcak gelişme: Onur Air tüm uçuşları durdurdu

22 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Türkiye’nin esaslı kişisel havayolu şirketi Onur Air, corona virüsü sonrası yaşanan gelişmeler ahir tüm uçuşlarını durdurma kararı aldı. 1800 çalışanına bir mektup gönderen Umum Yönetici Teoman Tosun, “Bizlerle kalmayı ve zorlukları müştereken göğüslemeyi istediğiniz sürece yollarımızı ayırmayacağız” dedi.

1992 yılında kurulan ve uzunca bir vade Türkiye’nin en büyük şahsi havayolu şirketi olarak faaliyet gösteren Onur Air, corona virüsü nedeniyle tüm uçuşlarını durdurma kararı aldı.

Umumi Yönetici Teoman Tosun imzasıyla tüm çalışana gönderilen mektupta, “25 Mart 2020 itibariyle tüm uçuşlarımızı 2. bir işara kadar maatteessüf askıya almak zorunda kaldık” denildi.

Mektupta, “Mevcut çalışanımızı, bizlerle kalmayı ve sorumlulukları, zorlukları müştereken göğüslemeyi istedikleri sürece bünyemizde koruma edeceğiz, yollarımızı ayırmayacağız. 19 Mart tarihinde Cumhurbaşkanımızın memleket çapında aldıkları önlem ve destek paketinde şirketlere verilen “Kısa Çalışma Ödeneği” ve şirketimiz imkanlarının bir arada kullanılması yolu ile çalışanlarımızı işten çıkartma yahut fiyatsız olura çıkartma prosedürlerini katiyetle tercih etmemiştir” denildi.

MECBUREN BU KARARI ALDIK

SÖZCÜ‘ye konuşan Umum Yönetici Teoman Tosun, mecburen bu kararı aldıklarını kaydederek özetle şunları söyledi:

Bizim sefer yaptığımız noktaların birçok Avrupa devletleri, Orta Şark ve Suudi Arabistan. Tüm bu memleketlerde uçuşlar durdu. Uçacak taraf kalmadı.

26 uçağımız vardı. 11 uçak daha getiriyorduk. Sivil Havacılık’tan tescillerini yaptırdık. Depozitosunu verdik. Plana aldık. Fakat maatteessüf durdurduk. Zira kontratlar devreye girdiği devir bu sefer farklı sorumluluklar geliyor. Bakım sorumlulukları geliyor. Olduğu alanda bıraktık. 11 uçağın sahibiyle anlaştık. Fakat iki adedini mecburen alacağız. Zira onları getirmek zorundayız. Hasebiyle şu anda 26 uçak var 28 olacak. 1800’e yakın işçimiz var.

 56 noktaya uçuyorduk. Antalya’ya turist taşıyan 2. büyük şirkettik. Yurt dışında da bir şirket kurduk Holiday Europe diye. Bulgaristan tescilli. Orada da Avrupa Birliği imkanlarını kullanıyorduk. Almanya’nın en büyük acentesine iş yapıyorduk. Orada da durmak zorunda kaldık. Bu istenilmeyen durumu bir iki ayda atlatırız üzere geliyor.

İŞTEN ÇIKARMAMAYA ITINA GÖSTERDİK

 Arkadaşları işten çıkarmamaya itina gösterdik. Toplumsal hakları devam etsin istedik. Başta fiyatsız müsaade ve yarım gün çalışma üzere şeyler düşündük. Sonra Cumhurbaşkanı tarafından kararname açıklanınca bu süreci daha gerçek biçimde kullanalım dedik. Arkadaşları kısa çalışma ödeneğinden yararlandıracağız. Biraz biz katlanacağız, biraz devletimizden yardım alacağız. İki üç ay bu türlü devam edeceğiz.

 Sadece uçuşları durdurduk. Bunun dışında şirket devam ediyor. Havayolu o denli bir şey ki bugün bırakıp yarın açmanız mümkün değil. Muhakkak bir süreç lazım. Bu süreçte. uçakların bakımlarını aktüel tutacağız. Pilotlarımızın, kabin ekibinin dönemsel eğitimlerini güncelleyeceğiz. Onları eğitimsiz bırakmayacağız. Simülatörleri, uzaktan eğitimleri vs. verelim ki, bir gün açılırsa 5-6 gün içinde uçuşa hazır hale gelebilelim. Yoksa büsbütün kapatınca işe dönmek uzun bir süreç alacaktır.

 Dolayısıyla arkadaşlarımızın bir kısmı uzaktan meskende çalışacak. Muhasebe departmanları vs. devam edecek.. Mesai arkadaşlarıma hitaben yazdığım mektupta bilhassa ayrıntılı yazdım ki arkadaşların malumatları olsun.

sözcü.com