Sabah Muharriri Yüksel Aytuğ: ‘RTÜK Salgına Karşın Çekimlere Devam Eden Kanalları Tebrik Etti’

Sabah Muharriri Yüksel Aytuğ: ‘RTÜK Salgına Karşın Çekimlere Devam Eden Kanalları Tebrik Etti’

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Sabah gazetesi muharriri Yüksel Aytuğ, koronavirüs salgınına karşın çekimlerini sürdüren serileri övdü. Başkaca RTÜK'ün çekimlere devam eden kanal ve yapımcılara teşekkür ettiğini yazdı. 

Bütün yerküreyi tesiri altına alınan Kovid-19 salgınında Türkiye'deki vaka sayısı 1.529'a, can kaybı 37'e yükseldi. Virüse karşı peş peşe yeni tedbirler alınırken, yetkililer farz olmadıka sokağa çıkılmaması daveti yapıyor.

Salgının Türkiye'de görülmeye başlandığı günlerden itibaren sıhhatlerinden kaygı eden seri oyuncuları ve set çalışanları çekimlere ara verilmesi gerektiğini söylüyor. Kimi yapımcılar salgına karşı tedbir olarak seri çekimlerine ara verdi. TRT de geçtiğimiz hafta serilerinin çekimlerine 2 hafta ara verildiğini bildirdi.

“Diziciler de tıpkı sıhhat çalışanları üzere alkışı hak ediyor”

Yüksel Aytuğ

Sabah gazetesi müellifi Yüksel Aytuğ bugün “ATV'de virüs molası yok” başlıklı bir yazı yazdı. Ayuğ yazısında serilerin salgına karşın çekimlerini sürdürmesinden övgüyle laf ederken, RTÜK'ün de çekimlere ara vermeyen kanallara ve yapımcılara teşekkür ettiğini söyledi. Aytuğ'un metninin ilgili kısmı şöyle:

“Geçen hafa RTÜK, serilerini devam ettiren kanal ve yapımcılara teşekkür etti. Zira herkesin meskene kapandığı bir devirde milletin tek cümbüşünü devam ettirebilmek ismine son kademe fedakarca davranıp çalışmalarını sürdürüyorlardı.

Bu mealde sericiler de tıpkı sıhhat çalışanları üzere alkışı hak ediyorlar.
Seriler ve programlar salgın yüzünden birer birer paydos ederken, atv idaresi ise son nokta fedakarca davranarak tüm seri ve programlarına devam etme kararı aldı. Herkesin konutuna kapandığı ve televizyonun tek cümbüş alternatifi olarak kaldığı şu kritik günlerde atv'nin sevilen serileri, müsabakaları ve gündüz kuşağı programları izleyicilere 'hizmet' vermeye devam edecek.”

“Kapıda 24 saat ambulans bekliyor”

“Hafta sonu Eşkıya Yerküreye Hükümdar Olmaz serisinin akıbetini merak edip Oktay Kaynarca'yı aradım.
“Nasılsınız, ne yapıyorsunuz, devam edebiliyor musunuz sete?” diye sordum.

“Şimdilik ediyoruz. Bu haftaki kısmı bitirebilmek için harika uğraş harcıyoruz. Gelecek hafta Allah kerim. Ancak bize serinin çekilmeyeceği, paydos edileceği cephesinde hiçbir talimat gelmedi” dedi. “Peki nasıl tedbirler aldınız?” diye sordum. Yanıtladı: “Kapıda 24 saat ambulans bekliyor. Sete girip çıkarken her türlü hijyen tedbirini alıyoruz. Birbirimizle ara bırakıyoruz.Her alanda dezenfektanlar var, sık sık kullanıyoruz.”

“En enteresan tahlil Gürse Birsel'in”

“Bu arada en değişik tahlil Gülse Birsel'den geldi. Geçen hafta Jet Sosyete'nin yeni kısmının çekimleri sırasında Koronavirüs kurbanlarının sayısı birdenbire artınca, çalışmalara son verildi.

Birsel, içtimaî medya hesabından yaptığı açıklamada tüm karakterlerin meskende kostümlerini giyip, makyajlarını yaparak tekstte konum alan kendi kısımlarını oynayacaklarını, çektikleri imgeleri kurgu için göndereceklerini, bunların montajlanarak kısmın tamamlanacağını söyledi. Bu farklı kısım 15 Nisan'da ekrana gelecek. Merakla bekliyorum…”