Restoranlarda masalar kalktı

Restoranlarda masalar kalktı

22 Mart 2020 0 Yazar: Larus

İçişleri Bakanlığı 81 Bölge Valiliğine Koronavirüs (Kovid- 19) salgını ile uğraş kapsamında ek bir genelge daha gönderdi. Genelge ile gece yarısı saat 24:00 itibariyle içkili ve/veya içkisiz tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve gibisi işyerleri,sadece paket servis, gel-al gibisi formda, müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet verecek. Bu nedenle lokanta/restoranlar ile pastane ve gibisi işyerlerinin oturma yerlerini kaldırmaları sağlanacak, bu ortamlara müşteri kabul etmemeleri konusunda gerekli süreçler yapılacak.

İçişleri Bakanlığı valiliklere gönderdiği ek genelge ile Koronavirüs (Covid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek hedefiyle lokanta/restoranlar hariç olmak üzere birçok umuma açık mahallin faaliyetlerinin süreksiz müddetliğine durdurulduğu hatırlatıldı. Gelgelelim, Sıhhat Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler kapsamında salgının yayılması ve vatandaşların hayatlarını tehdit etmesini engellemek lokanta, restoran, pastane ve gibisi işyerleri için ek önlemlerin alınması gerekli görüldüğü belirtildi.

Bakanlığın bölgelere gönderdiği genelge kapsamında; içkili ve/veya içkisiz tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve gibisi işyerleri,bugün saat 24:00 itibariyle yalnızca paket servis, gel-al gibisi biçimde, müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet verecek.

Bu nedenle tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve gibisi işyerlerinin oturma yerlerini kaldırmaları sağlanacak, bu meydanlara müşteri kabul etmemeleri konusunda gerekli süreçler yapılacak.

Bakanlık kelam konusu önlemlere ait vali/ kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde başta Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve başka mevzuat kararları çerçevesinde gerekli kararların alınarak, çalışmaların/tedbirlerin ivedilikle planlanmasını/uygulanmasını ve kolluk üniteleri tarafından bahsin takip edilerek tatbikte rastgele bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.