Mecburî işten çıkarmalar başladı

Mecburî işten çıkarmalar başladı

22 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Cumartesi akşamı 1.000 dayanan vaka sayısı ve 21 can kaybı Covid-19’un artık pandemi boyutuna ulaştığının en somut göstergesi. Hala günde 3.300 testte ortalama %9 vaka teşhis ediliyor. Bu hafta testlerin 10 bin/güne genişletilmesi ile vaka sayısı günlük 900’lere varabilir.  Türkiye’de Covid-19 vakalarının teşhis suratı İtalya temposunda ilerliyor ki, bu memleket sokağa çıkma yasağı ilan etti ve takriben 50 bin hastayla cebelleşiyor.

Ankara da durumun vahameti kavrayrak, dün lokanta, restoran ve cafelerin dükkan içinde hizmet vermesini yasakladı. Kuaför, berber ve hoşluk   salonları kapatıldı. Türkiye’de bulunan 450 civarında AVM’den en az 100 tanesi de istekli olarak kapatıldı. Bu hafta sokağa çıkma yasağı ve zaruri muhtaçlık hususu satan işletmeler dışında tüm işyerlerinin kapatılması da gündeme gelebilir. Bu önlemler zarurî ve devranında alındığı için hükümete başarılı puan veriliyor. Ancak, hizmetler kolunda faaliyetin aniden durması ile zarurî ve fiyatsız işten çıkarmalar yaygınlaşırken,  sanayi de İstikrar Kalkanı destek paketinin zayıflığından şikayet ediyor. Reuters’e nazaran hükümet bu hafta ek destek tedbirleri açıklamayı tartışıyor.

DİSK: Devlet işten çıkarmaları yasaklamalı

Virüs salgını tesiriyle perakende, turizm, restoran işletmeleri üzere pek çok bölümün birinci darbeyi alması ile yeni işsizlik dalgasının en çok minimum ücretlileri etkilemesi bekleniyor. Mevzuyla ilgili görüşünü paylaşan DİSK Umumi Lideri Istek Çerkezoğlu, “Bu bunalımdan en çok etkilenecek olan minimum fiyatlı kesim olacak. Devlet işten çıkarmaları yasaklamalı” derken, CHP Umumî Lider Yardımcısı Aykut Erdoğdu ise fakir ailelere ivedilikle nakit yardım verilmesi gerektiğini söyledi.

DİSK Umum Yöneticisi Dilek Çerkezoğlu, corona salgını sonrası personel ve emekçiyi korumak için 6 unsurluk bir teklifler listesi hazırladıklarını fakat çıkan pakette bu tekliflerin hiçbirinin mahal bulmadığını söyledi.

Nerelerde fiyatsız işten çıkarma  gözleniyor?

Türkiye’de başta havacılık ve turizm olmak üzere pek çok kesimden çalışanların fiyatsız olura çıkarıldığı haberleri birbiri gerisine gelmeye başladı. Şirketler çalışanlarını fiyatsız müsaadeye zorluyor, kabul etmeyenlerin ise işine son veriliyor. Buhranın derinleşmesi ile bu pratiklerin artacağı belirtilerek, “Görünen o ki yeniden en büyük fedakarlığı yapmaya en düşük gelir grubundakiler zorlanacak” tefsiri yapılıyor.

Birinci toplu işten çıkarma haberi Türk Hava Yolları’nın DO&CO ile ortak kuruluşu olan Turkish DO&CO’dan geldi. Şirketin koronavirüs nedeniyle fiyatsız müsaade teklifini kabul etmeyen 700 kişinin işine son verdiği belirtildi. Türkiye umumunda onlarca bürosu bulunan bir kafe zinciri de korona nedeniyle 6 aydan kısa müddettir çalışan personellerini işten çıkardı. 6 aydan uzun çalışan emekçiler ise fiyatsız olura çıkmak istediklerini belirten dilekçeyi imzalamaya zorlandı.

THY:  Fiyatsız müsaade pratiği başlıyor

Türk Hava Yolları Idare Konseyi Yöneticisi İlker Aycı, uçuculara yönelik yaptığı bir konuşmada ‘İşten çıkarma olmayacak. Tahminen fiyatsız müsaade olabilir ancak o da süreksiz bir süre’ dedi.

Airporthaber’in haberine nazaran Aycı, uçuculara yaptığı konuşmada; ‘Hepiniz özveriyle çalışıyorsunuz. Hepinize teşekkür ediyorum. Kimsenin kimseden üstünlüğü yok. İşten çıkarma olmayacak gelgelelim dönüşümlü olarak fiyatsız müsaade olabilir. Birkaç ay sabredin şirketimiz bunların üstesinden gelecektir’ tabirlerini kullandı.

SÖZCÜ: Paket yetmez sanayi durur

Erdoğan  Süzer’in haberine nazaran, iç talep durunca, sanayi de istop etmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 milyar liralık ekonomik paket topluluğun birçok kesitinde zayıf bulundu. İç Anadolu Sanayicileri ve İş Kişileri Dernekleri Federasyonu’nun (İÇASİFED) yaptığı buhran toplantısından, ekonomik paketin çok sayıda fabrikanın kapanmasına ve kişilerin işsiz kalmasına ket olamayacağı sonucu çıktı.

Içtimada taleplerini tek tek açıklayan dernekler, 2020 yıl için acilen mali af çıkarılması, KDV’nin herkes için yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi, uzaktan çalışma imkanı olmayan sanayi bölümüne maaş desteği verilmesi, emekçi çıkarmak zorunda olan firmalara “kıdem tazminatı” desteği verilmesini istedi.

FÖŞ yazdı: Böbürlenmeyi kesin, işsizlik faciasına deva bulun

Tuğrul Ayan yazdı:  Korona virüs tedbirleri yerinde olacak mı?

İşsizim, kredi borcum var, iktisattan şikayetçiyim

Kefen Parası Saçmalığını Bırakın Kaynak Var !