MAN, üretimi durdurdu…

MAN, üretimi durdurdu…

22 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Üç hafta üretim durduran MAN’da şirket idaresi fiyatlı müsaade için ‘topu devlete’ atarken, personeller telaşlı.

Hususla ilgili olarak bir MAN personeli “MAN’da üç hafta üretim olmayacak. Üretim şu an için pazartesi gününe kadar devam edecek, acil teslim edilmesi gereken otobüslerin gönderilmesi hedefleniyor. O yüzden münhasıran son birkaç gün çok ağır bir çalışma temposu kelam konusu oldu. Bizim fabrikamız Ankara’nın en kalabalık fabrikalarından biri. Neredeyse üç binin üstünde çalışan var. Bulunduğumuz kısımlarda çok sıkışık bir biçimde çalışıyoruz bazen. Koronavirüs sorunundan sonra kolay maskeler dağıtıldı birkaç noktada lakin ne kadar hami olduğu bu maskelerin hala tartışılıyor.

Sonuç olarak üç hafta ara verildi üretime, fakat bunun neden verildiği bence maddiyat sıkıntısı. Avrupa’daki fabrikalarda üretim durdu. Velev bir söylentiye nazaran Almanya’daki fabrikada koronavirüse yakalanan vakalar olmuş. Gerçek olup olmadığını bilmiyoruz bunun, lakin sonuç olarak bizim ürettiğimiz otobüslerin motorları Avrupa’dan geliyor. O motorlar bir müddettir gelmiyor ve üretim de doğal olarak bu nedenle sekteye uğrayacak. Yani bence motorlar gelmediği için biz artık üretime ara vermiş olduk. Personelin canının düşünüldüğünü sanmıyorum. Idarenin söylediklerine bakacak olursak devletten bir beklenti olduğunu söylüyorlar. Münhasıran Cumhurbaşkanı yeni müjdeler verirken, patronun bunu düşünmesi kaçınılmazdı. Üretime ara verileceği gündeme gelince herkes yıllık izinlerden mi gideceğini, fiyatlı müsaade mi olacağını tartışıyordu. Bu tartışmalara cevap, devlet desteğine bağlandı. Bir otobüsün bir buçuk milyon lira civarında satıldığı Man fabrikasında bugün çalışanların hakkı devletten gelecek yardımlara bakıyor. Yani patron yeniden maddiyatı, kârı düşündü; çalışanlar ise canını. Şayet devlet desteği gelmezse şu çok açık ki yıllık izinlerimizden yiyecekler. Koca Alman firması için emekçinin canı da hakkı da bu kadar bedelli işte.” tabirlerini kullandı.

üniversal.net

https://www.evrensel.net/haber/400083/man-iscisi-patronlar-k-rini-dusunuyor-biz-canimizi?utm_source=anasayfa&utm_medium=manset&utm_campaign=haber&slide_order=06