Litresi 7 bin lira olan ‘propolis’ yok satıyor

Litresi 7 bin lira olan ‘propolis’ yok satıyor

22 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Bal arıları tarafından çiçeklerin öz sıvılarından toplanan macun kıvamındaki propolis, bir seri süreçten geçirilerek sıvılaştırıldıktan sonra litresi 7 bin liraya satılıyor.

Virüslere karşı koruyan esere artan ilgi nedeniyle arıcılar erken açtıkları kovanlardan propolis toplamaya başladı. Uzmanlar ise koronavirüs nedeniyle talebin arttığı propolise karşı sahtecilik ikazlarında bulunuyor.

Türkiye’de de görülen koronavirüs salgını nedeniyle bağışıklık sistemlerini güçlendirmek isteyenler, doğal ve organik eserlere yöneldi.

Bu eserler arasında arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarındaki öz sıvılarından topladığı güçlü antioksidan tesirlere sahip olduğu bilinen propolis isimli macun kıvamındaki eser, en çok tercih edilenler arasında taraf alıyor. Bir seri süreçten geçirilerek sıvılaştırılan ve litresi 7 bin liraya alıcı bulan propolis bağışıklık sistemini güçlendirdiği kişileri virüslere karşı koruyor.

Türkiye’de az ölçüde üretilen gerçek propolis ise yok satıyor. Arıcılar, ağır talep nedeniyle erkenden açtıkları kovanlardan propolis toplamaya çalışıyor. Uzmanlar son günlerde koronavirüs nedeniyle talebin arttığı propolis eserlerine karşı sahtecilik ikazlarında bulunuyor.

Propolis üretimi yapan kimya mühendisi Akın Sinan Kamiloğlu, arının ürettiği 15´e yakın eserden biri olan propolisin kovanın dezenfektanı olduğunu söyledi. Kamiloğlu, “Arılar, ağaçların kısımlarından, tomurcuklarından, yapraklarından reçinemsi maddeyi alarak bunu kovana taşıyor, kendi enzimleriyle bunu karıştırarak propolis yapıp kovanda kendi güvenliği için kullanıyor. Propolisin, kovanlardan hijyenik bir ortamda alınması gerekiyor. Kazıma usulüyle ve kurulan kişisel tuzaklarla propolisi topluyoruz. Ham propolisi elde ettikten sonra buzlukta 2-3 gün bekleterek kırılgan bir yapıya dönüşmesine sağlıyoruz. Öğütüp toz haline getirdikten sonra, yerküre standartlarının kabul ettiği ölçüde, yani 30 gram propolise iki katı kadar etil alkol yahut zeytinyağı katarak çözdürüyoruz. 10-15 gün boyunca bu karışımı mütemadi çalkalıyoruz, sonra hususî filtre kağıtlarından süzerek propolisi elde ediyoruz” dedi.

‘BİR KOVANDAN 200 GRAM PROPOLİS ÇIKIYOR’

Propolisin insan kilosuna nazaran 10 kiloya bir damla halinde uygulandığını anlatan Kamiloğlu, “Kullanırken suyun içerisine koymamak lazım. Suda çabucak ayrışmaya başlıyor, bu suyu içtiğiniz hengam rastgele bir yarar sağlaması mümkün değil. Arıcılar olarak teklifimiz balın üzerine koymaları ya da bir ekmek dilimi üzerine damlatılarak tüketilmesidir. Vatandaşlara tavsiyemiz bildikleri güvendikleri noktalardan propolis alsınlar. Düzmece eserlerle karşılaşabileceği üzere yüzde 30 standarda sahip olması gerekirken eserlerin yüzdelik bedelinin ne olduğu bile bilinmiyor. Yüzdeliği 10-20´lik yapanlar var, bunun insan sıhhatine yararı ne kadardır tartışılır. Propolis fiyatında piyasada inanılmaz dalgalanmalar var. Olağanda fiyatı 20 mililitresi 60-70 lira arasında olmalı. Daha ucuzsa içindeki propolis nispeti daha düşük demektir. Bir kovandan yılda, kazıma tekniğiyle, kurulan hususî tuzaklarla 200 gram civarında propolis alabiliyoruz. Süreçlerden geçtikten sonra propolis litresi 6- 7 bin liradan alıcı buluyor” sözlerini kullandı.

‘PROPOLİS BİZİ KORUYOR’

Bal üreticisi Mustafa Memoğlu, propolisin antibiyotik olduğunun eksperler tarafından tabir edildiğini belirterek, “Arı, kovanını soğuklardan korunmak, içeriye öbür haşerelerin girmesinin önüne geçmek için kovanında gördüğü boşlukları propolisle kaplıyor. Arının kovanı korumak için yaptığı bu propolisi artık biz kullanarak vücudumuzu koruyoruz. Aslında propolisi toplayabilmek için havalar soğuk olduğundan mevsim biraz erken. Biz gelen taleplerden ötürü mecbur kalarak kovanlarımızı açıyoruz ve propolis topluyoruz. Yerkürenin karşı zıdda kaldığı bir virüs var ve bu virüs ile uğraşa propolisin antibiyotik özelliği ile ek vermek için propolisleri talep edenlere ulaştırıyoruz. Propolisler işlendikten sonra yenebilir hale geliyor ve tüketiciyle buluşuyor. Bizim tavsiyemiz propolisleri güvendikleri mekanlardan almaları, zira her işin bir sahteciliği olduğu için propoliste de bu durumlarla karşı zıdda kalabiliyoruz” dedi.

‘PROPOLİS BULAMIYORUZ’

Artan taleple bir arada ellerinde propolis kalmadığını söyleyen şarküteri sahibi Itimat Serkan Sarı “Son devirlerde propolise ağır bir ilgi var. Bunda yerküreyi tesiri altına alan virüsün tesiri çok ziyade. Kişilerin bağışıklık sistemi güçlendirmek için propoliskullanmaya başladı. Propolis çok çokça üretilebilen bir unsur değil, talep çok ziyade. Bu talebin hepsini karşılamak mümkün değil şu an elimizde de kalmadı bizim zaten” diye konuştu.

Propolis alan Gonca Kanal ise “Koronavirüs nedeniyle bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için her türlü doğal eserleri kullanmayı arttırdık. Propolis de birinci başta tercih ettiğimiz eserlerden biri. Güvendiğim mahallerden almayı tercih ediyorum” tabirlerini kullandı.