Koronavirüs: Yerküre Umumunda Vaka Sayısı 300 Bini, Meyyit Sayısı 13 Bini Geçti

Koronavirüs: Yerküre Umumunda Vaka Sayısı 300 Bini, Meyyit Sayısı 13 Bini Geçti

23 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Çin'den yerküreye yayılan koronavirüs salgını vakaları her geçen gün artıyor. Türkiye'den ve yerküreden öne çıkan gelişmeleri aktarıyoruz… 

Yerkürede son durum: 13 bin meyyit, 300 bin vaka

Fransız haber ajansı AFP’nin hesaplamalarına nazaran yerküre umumunda koronavirüs vakalarının sayısı 300 bin 97’ye yükseldi.

  • 169 memlekete yayılan virüs nedeniyle Pazar sabahı itibarıyla 12 bin 895 kişi ömrünü yitirdi.

  • Reuters haber ajansı ise yerküre genelindeki vakaların sayısını 305 bin bildirdi.

  • Reuters, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının ise 13 bini aştığını duyurdu.

  • Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün en çok etkilendiği memleketlerin başında gelen İtalya’da vaka sayısı 53 bin 578 olarak tespit edildi. Devlette 4 bin 825 kişi de hayatını yitirdi.

  • En yüksek vaka sayısı ise 81 bin 54 ile Çin’de kaydedildi. Memlekette 3 bin 261 kişi virüsün yol açtığı akciğer illeti nedeniyle hayatını kaybetti.

  • Koronavirüs nedeniyle yaşanan ölümlerde üçüncü sırayı ise İran alıyor. 21 bin 638 vakanın tespit edildiği memlekette can kaybı 1685’e yükseldi.

Kübalı tabipler İtalya'ya gidiyor

Küba, İtalya’nın salgından en çok etkilenen Lombardiya nahiyesinin talebine cevap olarak memlekete bu haftasonunda bir küme tabip ve hemşire gönderdi.

Karayipler’deki ada devleti Küba 1959 devriminden bu yana fakir memleketlerdeki felaket yerlerine hekim ve hemşire gönderiyor. Kübalı tabipler Haiti’de kolerayla uğraşta, Garp Afrika’da ise 2010’larda ebola salgınıyla savaşta hizmet yaptı. Küba İtalya’ya ise birinci sefer hekim gönderiyor.

Anadolu Adliyesi'nde katibin koronavirüs testi olumlu çıktı

İstanbul Kartal'daki Anadolu Adliyesi'nde hizmetli bir işçinin koronavirüs test sonucunun olumlu çıktığı, adliyedeki ağır ceza duruşmalarının kapatıldığı ve bu duruşmalardaki çalışanın idari müsaadeli sayıldığı öğrenildi.

Başsavcılıkça yapılan açıklamada, U.E. isimli işçiye Kovid-19 teşhisi konulduğu belirtilerek, “Virüsün bu şahsa hemşire eşinden bulaştığının öğrenildi. Tespitin akabinde şahsın çalıştığı 6. Ağır Ceza Duruşması ile bu duruşma ile tıpkı kısımda faaliyet gösteren 5,7 ve 8. Ağır Ceza Duruşmalarının yönetici, üye ve tüm çalışanının Adalet Encümeni Başkanlığınca idari müsaadeli sayılması ve bu duruşmaların bağlı çalıştığı ilgili kısımlar de kapatılmasına karar verildi”  denildi.

İspanya'da koronavirüs yüzünden bir günde ölenlerin sayısı 394'e yükseldi

İspanya Sıhhat Bakanlığı'nın Pazar günü açıkladığı datalara nazaran koronavirüs yüzünden bir günde ölenlerin sayısı 394'e yükseldi.

Böylece devlette koronavirüs yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 1.720'ye çıktı.

İspanya, Avrupa'da İtalya'dan sonra koronavirüs vakasının en çok görüldü memleket.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, devletin daha 'en bedini görmediğini' söylerken devlette ilan edilen mucize halin 15 gün daha uzatılması planlanıyor.

İstanbul’da polis ekipleri yeni tip corona virüsü önlemlerine uymayıp dışarıya çıkanlara ihtar anonsu yapıyor.

Detaylar için

İngiltere Başbakanı: “Sağlık sistemimizin kapasitesi vaka sayısını kaldırmayabilir”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, memleketinde kutlanan valideler günü bildirisi kapsamında vatandaşlarını haneden çıkmamaları konusunda uyardı.

İngiltere'nin sıhhat sisteminin kapasitesini doldurmaya başladığını söyleyen Johnson, İngiltere'nin İtalya'nın yalnızca 2-3 hafta gerisinde olduğunu söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Yöneticisi Mansur Yavaş: “65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı getirildiği andan itibaren market ve kuryelerle görüşmelere başladık, yakında paylaşacağız”

Kısa çalışma ödeneği müracaatları yarın

Aile, Çalışma ve Çevre Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Kısa Çalışma Ödeneği” müracaatlarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Selçuk koronavirüsten olumsuz etkilenen ve bu sebeple kısa çalışma tatbikinden yararlanmak isteyen patronların, İŞKUR Vilayet Müdüriyetleri ve Hizmet Merkezlerine şahsi olarak oluşturulan elektronik posta adresleri aracılığıyla gerekli evrakları göndererek müracaatlarını gerçekleştirebileceklerini duyurdu.

Umum ekonomik, sektörel, bölgesel bunalım yahut zorlayıcı sebeplerle iş alanındaki haftalık çalışma müddetlerinin süreksiz olarak en az üçte bir nispetinde azaltılması yahut süreklilik koşulu aranmaksızın iş konumunda faaliyetin büsbütün yahut kısmen en az dört hafta müddetle durdurulması hallerinde sigortalılara çalışamadıkları devir için gelir desteği sağlamak emeliyle yapılan tatbike kısa çalışma ödeneği deniyor.

Belçika'nın Flaman kesiminde koronavirüs nedeniyle işsiz kalanların kuvvet ve su faturalarını mahallî hükümet ödeyecek

Belçika'daki birleşik idarelerden biri olan Flaman hükümetinde Kuvvet ve Etraf Bakanı olan Zühal Demir, koronavirüs bunalımı nedeniyle yaşanan güç devirde çalışanlara maddi destek sağlama kararı aldıklarını açıkladı.

Demir'in verdiği malumata nazaran, birinci aşamda bunalım nedeniyle muvakkat olarak işsiz kalanların elektrik, doğalgaz ve su faturaları hükümet tarafından karşılanacak. Kısa müddet içinde işsiz kalan herkesin hesabına otomatik olarak ortalama bir ailenin aylık güç ve su masrafı olan 202 euro 68 cent yatırılacak. Her ailedeki muvakkat işsiz sayısı başına başka munfasıl ödeme yapılacak.

Türkiye’de 65 yaş üstünün sokağa çıkmasına kimi istisnalar getirildi

İçişleri Bakanlığı, 81 Vilayet Valiliğine ek genelge göndererek, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için pratiğe konulan sokağa çıkma yasağına  getirilecek istisnaları duyurdu.

Buna nazaran, 65 nazaran yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar arasında mahal almakla birlikte yürüttükleri kamu vazifesinin niteliği, mevcut durumdaki aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine gereksinim duyulacak kamu görevlileri/kamu hizmeti yürütenler ile  eczacılara valilik/kaymakamlıklar tarafından yasaklama/kısıtlama kararları kapsamında istisnalar getirildi.

THY yurt dışında yalnızca 5 noktaya uçacak

Türk  Hava Yolları salgın nedeniyle 27 Mart tarihinden itibaren Moskova, Adis Ababa, New York, Washington, Hong Kong noktaları dışında tüm yurt dışı uçuşlarını durduracak.

İran'da 24 saatte 129 vefat

İran'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle 129 kişi daha hayatını kaybetti, yekun can kaybı 1685'e yükseldi.

Hindistan'da koronavirüs yüzünden yerkürenin en büyük sokağa çıkma yasağı denemesi gerçekleştiriliyor

Hindistan'da bugün koronavirüsün yayılmasını önlemek maksadıyla 14 saat sürecek bir sokağa çıkma yasağı pratiği yapılıyor. Sokağa çıkma yasağı zarurî olmasa da Başbakan Narendra Modi, koronavirüs ile savaş için bunun kıymetli olduğu davetinde bulundu.

Bu denemeyle hükümet resmi bir sokağa çıkma yasağının uygulanıp uygulanamayacağını da test etmiş olacak.

Hindistan'da en az 320 vakanın olduğu ve beş kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Almanya’da virüsün yayılma suratı yavaşladı

Robert Koch Enstitüsü Almanya’da yeni tip koronavirüsün yayılmasının ve ölümlerin suratının yavaşladığını açıkladı.

Enstitü tarafından Pazar günü yapılan açıklamada, Almanya’da 18 bin 610 hastanın tespit edildiği ve bunun bir evvelki güne nazaran 1948 daha ziyade olduğu belirtildi.

Cumartesi günü ise tespit edilen yeni vaka sayısı bir evvelki nazaran 2 bin 705 daha çokça olmuştu. Enstitü, koronavirüs kaynaklı irtihal vakalarının sayısını da 55 olarak açıkladı.

İtalya'da şirketler ve fabrikalar kapatıldı

İtalya’da hükümet koronavirüsle uğraş maksadıyla “hayati olmayan” tüm şirket ve fabrikaları kapattı.

Başbakan Giuseppe Conte televizyon üzerinden yaptığı açıklamada devlet çapında üretimi “temel eser ve hizmetleri garanti altına almak bakımından açıkça gerekli, belirleyici ve vazgeçilemez olmayan” üretimin devlet çapında durdurdulduğunu söyledi.

Gana'da birinci vefat gerçekleşti

Gana Devlet Lideri Nana Akuffo-Addo, ulusal televizyonunda yaptığı açıklamada, Gana'ya gelen 61 yaşındaki bir Lübnan vatandaşının devletin Kumasi kentinde virüsten ömrünü yitirdiğini belirtti.

Kolombiya'da da 55 yaşındaki bir hasta korona nedeniyle hayatını yitirdi

Güney Amerika devleti Kolombiya'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle bir kişi öldü. Kolombiya Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, devletin kuzeyindeki turistik Cartagena kentinde taksicilik yapan 58 yaşındaki bir erkek Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Gazze'de birinci korona vakası tespit edildi

Gazze Şeridi'nde birinci sefer yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakası tespit edildiği bildirildi. Sağlık Bakanı Yardımcısı Yusuf Eburriş, düzenlediği basın içtimasında, geçen perşembe Pakistan'dan dönen iki insana Covid-19 teşhisi konulduğunu duyurdu.

Dünün öne çıkan gelişmeleri için