İnşaat Mühendisleri Odası: ‘Halk Koronavirüsle Uğraşırken Himaye Altındaki Doğal Yerler İmara Açıldı’

İnşaat Mühendisleri Odası: ‘Halk Koronavirüsle Uğraşırken Himaye Altındaki Doğal Yerler İmara Açıldı’

22 Mart 2020 0 Yazar: Larus

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Yöneticisi Cemal Gökçe, müdafaa altındaki doğal yerlerin sessiz sedasız yapılaşmaya açıldığını belirtti.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine nazaran, İMO Başkanı Cemal Gökçe, yeni bir yönetmelikle askeri kesimler, su ve orman havzalarından sonra artık de muhafaza altındaki doğal ortamların imara açıldığını, üstelik bu düzenlemenin halkın adeta can derdine düştüğü Koronavirüs salgınıyla boğuştuğu bir periyoda denk getirilerek kamuoyunun dikkatinden kaçırıldığını tabir etti.

16 Mart'ta Resmi Gazete'de yaymlandı

Gökçe, kritik kararın 16 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan “Korunan Ortamların Tespit, Tescil ve Onayına Ait Metot ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile pratiğe geçirildiği haberini verdi.

Gökçe, yeni düzenlemede, sürdürülebilir himaye ve denetimli tasarruf sahaları içinde şunları söyledi;

“Barındırdığı siluet, jeolojik ve ekolojik bedellerin korunması ve geliştirilmesi hedefiyle yerin potansiyeli ve tasarruf özellikleri göz önünde bulundurularak, kesin korunacak hassas alan ve nitelikli doğal müdafaa ortamlarında müsaade verilen faaliyetlere ek olarak doğal ve kültürel bakımdan entegrasyonlu düşük yoğunlukta faaliyetler, entegre tesis, turizm ve yerleşimlere müsaade veren ortamlardır.

“Düzenleme doğal muhafaza sahalarını yerleşime açıyor”

Gökçe yayımlanan güzenleme hakkında yaptığı açıklamada doğal sahaların bu düzenleme ile yerleşime de açıldığını söyleyerek şu ikazlarda bulundu:

“Tarihe utanç notuyla geçecektir”

İMO Lideri Cemal Gökçe, düzenlemenin olağan bir devirde değil, bütün devletin Corona virüsü nedeniyle can derdine düştüğü bir devirde sessiz sedasız yayımlandığını belirtti.

Gökçe düzenlemenin devriyle ilgili olarak “Bunun anlaşılabilir, kabul edilebilir tarafını bulmak mümkün değildir. Böylesi bir devirde bunun düşünülmesi ve uygulanması ise tarihe utanç notuyla geçecektir” sözlerini kullandı.