İngiliz basını: Özgürlüğün sonu

İngiliz basını: Özgürlüğün sonu

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

İngiltere’de gazeteler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının yayılmasını durdurmak için alınan kısmi sokağa çıkış yasağını “Özgürlüğün sonu” ve “Tecrit” manşetleriyle duyurdu.

İngiliz gazetelerinin manşetinde, Başbakan Boris Johnson’ın sokağa çıkışa sınırlama getirilmesi ile marketler ve eczaneler hariç tüm ticari işletmelerin kapatılması yanındaki tedbirler mekan aldı.

The Daily Telegraph, “Özgürlüğün sonu” başlığı altında mesken halkı hariç 2 insandan ziyade içtimaların yasaklandığı, aksi halde ceza kesileceği, elzem eser satışı yapmayan işletmelerin kapatılacağı belirtildi. Haberde, bilim kişilerinin salgının bu süratle devam etmesi halinde hastanelerin çökebileceği ihtarında bulunduğuna dikkati çekildi.

The Guardian gazetesi, “Başbakan: Konutta kalın, bu ulusal bir acil durum” manşetini attı. Haberde, halka ne yapacağına ait belgisiz iletiler vermekle suçlanan Johnson’ın yeni tedbirleri tatbike koyduğu kaydedildi. Başbakan’ın halka kısıtlamalar getirdiği, polise yeni salahiyetler verdiği vurgulanan haberde, hükümetin siyasetinde değişiklik yaptığına da işaret edildi.

The Daily Mail’in “Tecrit” manşetiyle mahal verdiği haberinde “günlük hayat üzerinde şaşkınlık verici kısıtlamalara gidildiği” vurgulandı. Haberde, gerekli olmadıkça seyahat etmenin yasaklandığı, arkadaş ve akrabaların görülemeyeceği, spor için yalnızca bir kere dışarı çıkılabileceği, kurallara uymayanlara ceza verileceği ve tedbirlerin 3 hafta süreceği söz edildi.

The Times gazetesi de, “Evde kalmalısınız” başlığıyla verdiği haberde, Johnson’ın ulusal acil durum ilan ettiği ve tecrit kararı aldığı belirtildi. Haberde, alınan yeni tedbirler aktarıldı.

Toplumsal bağışıklık kazanılması için virüsün denetimli bir halde yayılması stratejisini izleyen İngiliz hükumeti, tenkitlerin ve yekunda meyyit sayısının 277 bini bulabileceğine yönelik değerlendirmelerin akabinde siyasetinde değişikliklere gitmek zorunda kalmıştı.

Meyyit sayısı artarken Johnson, pazar günü kalabalıklar halinde sokağa çıkılmasının akabinde yaptığı açıklamada, sert tedbirleri hayata geçirebileceklerini söylemişti.

Dün akşam alınan yeni kararlar kapsamında ise, halkın haneden çıkmasına sınırlama getirilirken, marketler ve eczaneler hariç tüm ticari işletmelerin kapatılmasına karar verilmişti.

İngiltere’de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 54 artarak dün 335’e çıkmıştı.