İmamoğlu: Toplu ulaşımda 65 yaş üstü tasarruf önemli nispette azaldı

İmamoğlu: Toplu ulaşımda 65 yaş üstü tasarruf önemli nispette azaldı

23 Mart 2020 0 Yazar: Larus

İstanbul Büyükşehir Belediye Yöneticisi Ekrem İmamoğlu, toplu ulaşımda 65 yaş üstü tasarrufun önemli orantıda azaldığını duyurdu.

TIKLAYIN | 65 yaş üzerinde olanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanlara dışarı çıkma sınırlaması getirildi!

İmamoğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Toplu ulaşımda 65 yaş üstü tasarruf önemli nispette azaldı. Uydurma 65 yaş üstü fiyatsız ulaşım kartı kullananlar için de denetimler sıklaştırıldı. Yaş almış büyüklerimizi meskende kalmaları için tekrar uyarıyor, gayri vatandaşlarımızı da bu mevzuda incitici davranmamaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’nun paylaştığı grafiğe nazaran, iki hafta evvel cumartesi günü 424 bin 795 kişi toplu taşımayı kullanırken, sayı dün 83 bin 914’e kadar düştü.

Yeni tip Koronavürüs salgınının yaş ilerledikçe risk ögesinin arttığı gerekçesiyle İzmir ve Ankara’da 65 yaşa şahsi fiyatsız seyahat kartları askıya alınmış İmamoğlu ise İstanbul’da bu türlü bir pratik yapılmayacağını duyurmuştu.

İmamoğlu, bu türlü bir kısıtlamayı haksızlık olarak gördüğünü, Koronavirüs’le savaşta seyahatle ilgili kimi kısıtlamalara gidildiğini, 24 saat metro tatbikinin kalktığını ve hafta için ulaşım seferlerini seyrekleştirdiklerini belirtmişti.

Öte yandan dün İçişleri Bakanlığı, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara dışarı çıkma sınırlaması getirmişti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bu gece yarısı saat 24.00 itibarıyla 65 yaş ve üstü başkaca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe üzere açık yerlerde dolaşmaları Vilayet Yönetimi Kanunu’nun 11. unsuru ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. unsuru kapsamında sınırlandırılmıştır” tabirine konum verilmişti.