Çin’den Getirilen Koronavirüs İlaçları 40 Kente Dağıtıldı

Çin’den Getirilen Koronavirüs İlaçları 40 Kente Dağıtıldı

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca'nın Kovid- 19 tedavisi gören hastalarda kullanılmak üzere Çin'den getirildiğini söylediği ilaçlar 40 kente dağıtıldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dün düzenlediği basın içtimasında Kovid-19 için Çin'den ağır bakımda tedavi müddetini kısaltan ilacın alındığını, yoğun bakımlarda kullanılmaya başlanan ilacın aktifliğinin önümüzdeki günlerde netleşeceğini söylediği hatırlatıldı.

Açıklamada “Ankara’ya ulaşan ilaçlar, gece saatlerinde ambulans uçaklarla 40 kente dağıtıldı. İlaçların dağıtımı 8 saat sürdü. Yeni ilaçlar, ağır bakım ünitelerinde tedavi gören Kovid-19 hastaları için kullanılacak” denildi.

Koca: “Yoğun bakım tedavisini 11 günden 4 güne düşürdüğü haberi var”

Dün akşam Koronavirüs Bilim Şurası içtiması sonrasında Çin'de tedavide kullanılan hususî bir ilacın Türkiye'ye getirildiğini tabir eden Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca, şunları söylemişti:

“Bu hususla ilgili yayınları yapılmış olan bilhassa ağır bakım hastalarında kullanılmasının 11-12 günden 4 güne kadar düşürdüğüne dair malumatların olduğunu bildiğimiz ilaçla ilgili de bu sabah ehliyetli ölçüde Çin'den getirebilir olduk. Bugün Çin Büyükelçiliği ile de görüştüm. Bundan sonraki süreçte de bu muhtaçlığımızı karşılama noktasında bir çaba içinde olacaklar. Çin hükümeti ile birlikte şu süreçte bu mücadeleyi nasıl verdiklerini, haber akışı manasında bilim heyetimizle da birlikte Çin'den bilim kişilerinin zoom yahut skype üzerinden haber akışını sağlamak üzere de prensipte anlaşmış olduk.”

Prof. Dr. Yamanel: “Hastalarda süratli güzelleşmeler olabilir”

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Ağır Bakım ve İç Marazları Eksperi ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, Çin'den getirilen ilaçla ilgili haber verdi.

Prof. Dr. Yamanel, yeni tip Corona Virüs (Kovıd-19) tedavisinde kullanılan birçok ilaç olduğunu söyledi. Sıtma ilacı, anti viral ilaçların bunlardan olduğunu söz eden Prof. Dr. Yamanel, “Çin'den gelen ve gelecek olan ilaçlar da anti viral, yani virüsün aktifliğini azaltacak ilaçlar. Biz de Bilim Kurulu'nda bu illetin tedavi sistemlerini tartışıyoruz. Bütün tabiplerimiz rehberlerden faydalanıyorlar ve Çin'den gelen olumlu sonuçları takip ediyoruz” dedi.

Bu nedenle de Sıhhat Bakanlığı'nın Çin'den yararlı olduğu bilinen ilaçları getirttiğini hatırlatan Prof. Dr. Yamanel, “Tedavi bakımından hiçbir derdimiz yok şu an için. Getirtilen ilaçlar hastalarımızda kullanılıyor. İlaçlar daha yeni geldiği için şimdi bir şey söylemek erken; ancak bu tedavilerin sonuçları Sıhhat Bakanlığımız tarafından şeffaf bir biçimde yapılacaktır. İlaçların bir kısmı geldi ve kullanılmaya başlandı. Lakin şu anda daha çok yeni kullanmaya başladık. Bu ilaçların tasarrufunun akabinde daha süratli güzelleşmeler olabilir. Faal bir ilaç olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Türkiye'de son durum

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca'nın dün akşam yaptığı açıklamaya nazaran; Türkiye'de yeni tip koronavirüste vaka sayısı 1529, can kaybı 37ye yükseldi.