Birinci Ceza Konya’da Kesildi: Sokağa Çıkan 65 Yaş Üstü Ikili 6.300 TL Para Cezası

Birinci Ceza Konya’da Kesildi: Sokağa Çıkan 65 Yaş Üstü Ikili 6.300 TL Para Cezası

23 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Çinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs nedeniyle İçişleri Bakanlığı'nın 65 yaş üstü ve kronik hastalara uyguladığı sokağa çıkma yasağı hakkında birinci ceza kesildi. Konya'nın Beyşehir kazasında, karantina kurallarına uymayarak konutlarından dışarıya çıkan gurbetçi ikili, Hıfzıssıha Kanunu'na muhalefetten kişi başı 3 bin 150'şer lira olmak üzere 6 bin 300 lira ceza kesildi.

AA'nın aktardığına nazaran, kısa müddet evvel Almanya'dan gelen ve karantina kurallarına uymayıp dışarı çıkan gurbetçi çiftin Beyşehir kaza merkezinde görüldükleri ihbarı üzerine, Kaza Emniyet Müdüriyeti ekipleri harekete geçti..

Polis ekipleri, çarşıda yakaladıkları gurbetçi çift N.Ö. ve R.Ö. hakkında süreç başlattı

Hüyük kazasından Beyşehir'e geldiği öğrenilen gurbetçi çift, hanelerinde gözetim altında tutulmaya başlandı. Haklarında tutanak tutulan ikili, Hıfzıssıha Kanununa muhalefet ettikleri gerekçesiyle Beyşehir Kaymakamlığı tarafından kişi başı 3 bin 150'şer lira olmak üzere 6 bin 300 lira para cezası uygulandı..

Tekrar çıkarlarsa günah duyurusunda bulunulacak

Gurbetçi ikili, hareketlerinin tekrarı halinde tıpkı cezanın kesileceği ve Türk Ceza Kanunu'nun 195. hususu uyarınca haklarında kabahat duyurusunda bulunulacağı uyarısı da yapıldı.

Tedbirler kapsamında yurt dışından gelen vatandaşlara eğitim verilirken, konutta karantinayı kabul edenler ise taahhütname imzalıyor. Bu taahhütname içerisinde meskenden muhakkak çıkılmayacağı, misafir kabul edilmeyeceği ve hijyen kurallarına uyulacağı halindeki kurallar sıralanıyor.

Aile doktorları tarafından her gün denetim edilen ve telefonla hastalık takibi yapılan bu vatandaşlar, kolluk kuvvetlerince de konutlarında olup olmadıkları ve misafir kabul edip etmedikleri mevzularında denetleniyor..

İçişleri Bakanlığı dün akşam yayımladığı genelgeyle 65 yaş üstünün sokağa çıkmasını kısıtlamıştı