Birinci 15 Günde Hangi Devlet Ne Kadar Koronavirüs Vakası Açıkladı?

Birinci 15 Günde Hangi Devlet Ne Kadar Koronavirüs Vakası Açıkladı?

23 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Türkiye'de koronavirüs vaka sayısı 11. günde 947'ye çıktı. Evet gayri devletlerin grafiği nasıldı?

Yeni tip koronavirüs pandemisi süratle yerküreye yayılmaya devam ederken Türkiye'de tespit edilen vaka sayısı 9. günde 359 iken; 10. güne gelindiğinde bu sayı 670'e, 11. günde ise 947'ye çıktı.

Bu süratli artış devlette yapılan test sayısıyla da orantılı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca cumartesi akşamı yaptığı açıklamada “son 24 saatte 2.953 şüpheliye test yapıldığını, 277’sinin müspet çıktığını” söz etmişti.

Yerküredeki son durum için

Vaka grafiğinde Türkiye 11. günde Güney Kore'yi yakaladı

Euronews'ten Hüseyin Koyuncu'nun haberine nazaran Kovid-19 tanılarının yapıldığı birinci devletlerde günler içerisinde açıklanan vaka sayıları süratle yükselmeye başladı. Örneğin Güney Kore birinci koronavirüs vakasını açıkladıktan 10 sonra memleketteki vaka sayısının 833 olduğunu duyurdu.

Türkiye ise birinci vakayı açıkladıktan tam 11 gün sonra bu sayının 947 olduğunu bildirdi. En kısa vakitte en çok vaka açıklayan Güney Kore, 11'nci gününde yekun vaka sayısının 977 olduğunu açıklamıştı.

Güney Kore maksimum sayıda test yaparak, Covid-19 vakalarını artırdı ve kısa devranda epidemiyi denetim altına almayı başardı. 22 Mart'ta Güney Kore'deki yekun vaka sayısı 8 bin 897.

Vakalar ne kadar süratli belirlenirse, Covid-19'un yayılma suratı o kadar düşüyor

Covid-19 tanılarının daha yavaş yapıldığı İtalya'da bugün 53 binden ziyade hasta bulunuyor. İtalya 15'nci gününde yekun bin 128 Covid-19 vakası açıklamıştı. Bu rakam Güney Kore'nin açıkladığı rakamdan 2,7 kat daha az.

Bir gayri örnek de İspanya. Madrid hükümeti, 15'nci gününde (29 Şubat) yalnızca 58 vaka duyurmuştu. Bugün İspanya'daki yekun vaka sayısı 25 bini geçiyor.  Bu durum nazaran, devletler vakaları belirlemede ne kadar süratli davranırsa, salgını denetim etme kabiliyetleri o kadar yüksek oluyor.

Birinci 10 günde en ziyade vaka tespit eden memleket Güney Kore

Çin dışında, salgın birinci kez Güney Kore'de önemli bir ivme kazandı. Ama Güney Kore hükümetinin aldığı tedbirler ve çok çokça şahsa test yapılması sayesinde bu memleketteki vakaların artışı azaltıldı.

Güney Kore'nin aldığı tedbirlerden biri maksimum insana Covid-19 testi yaparak, karantina koşullarını katılaştırmak oldu.

Her devlette 1 milyon kişi başına düşen test sayısına bakıldığında dorukta 3 bin 692 ile Güney Kore var. Bu, Güney Kore’de her 1 milyon insandan 3 bin 692 kişinin teste girdiğini gösteriyor.

Bunun sayesinde vaka sayısı artışı önemli nispette yavaşladı. Bugün Güney Kore'deki yekun vaka sayısı 8 bin 897.

Güney Kore'nin virüsle uğraşı için