Bilim Heyeti Üyesi Prof. Ceyhan: ‘Bu Hafta Herkes Meskenine Girmezse Bu İşi Denetim Edemeyiz’

Bilim Heyeti Üyesi Prof. Ceyhan: ‘Bu Hafta Herkes Meskenine Girmezse Bu İşi Denetim Edemeyiz’

23 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip koronavirüs salgınına ait olarak, önümüzdeki haftanın Türkiye için son nokta kritik olduğunu belirterek, “Şu bir haftada herkes hanelerine girmezse, kişilere temasa devam ederse bu işi denetim etmemiz mümkün değil” sözlerini kullandı.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Kanal 7 ekranlarında Başşehir Kulusi programına konuk oldu.

İran ve Çin'e bakıldığında vakaların azaldığını ancak Avrupa ve ABD'ye nazaran süratli bir artış söz konusu olduğunu vurgulayarak, “Yayılma denetimden çıktı diye bir şey şu an söyleyemeyiz. Çok kritik bir devirdeyiz. Şu bir hafta en kritik devir. Bu haftada denetimleri süratli bir formda yapmazsak denetim etmesi çok güç bir periyoda girebiliriz” diye konuştu.

“Kontrol etmemiz mümkün değil”

Vakaların tüm vilayetlere yayılmasıyla durumun güçlükle olacağına işaret eden Prof. Ceyhan, “İllerin açıklanmasında bu türlü bir yarar olabilir. Vilayetlerin açıklanmamasının mantıklı münasebetleri var alışılmış, devletimiz bu bahislerde tedbir alıyordur. Vakalar yalnızca zahir illerdeyse karantina uygulanıp, giriş çıkışlar durdurulabilir. Biz İtalya'dan daha büyük bir devletiz, denetim etmemiz çok güçlükle olur. Şu bir haftada herkes hanelerine girmezse, kişilere temasa devam ederse bu işi denetim etmemiz mümkün değil” dedi.

'Böyle giderse sokağa çıkma yasağı kararı verebiliriz'

Sokağa çıkma yasağına ait görüşleri de kıymetlendiren Bilim Heyeti Üyesi Ceyhan, “Virüsün yayılımını önlemenin tek yolu herkesin konuta kapanmasıdır. 65 yaş üstüne getirilen sınırlama ölümlerin önüne geçmek için atılan bir adım. Devletler için sokağa çıkma yasağı kararı vermek kolay değildir. Bakın hepsi başta teklifte bulundu hepsi sonra mecburen getirmek zorunda kaldı. Bu türlü giderse bizde tıpkı kararı vermek zorunda kalabiliriz” şeklinde konuştu.

'Birtakım ünlülerin paylaştığı ilaçlara itibar edilmesin'

Prof. Mehmet Ceyhan şöyle devam etti:

“Vatandaşlarımızın ekstra eser almasına gerek yok. Her gün bir kaşık yoğurt yesinler, günlük bir adet mandalina c vitamini muhtaçlığını karşılar. Koronavirüsle ilgili birtakım ünlülerin paylaştığı ilaçlara kişilerimiz itibar etmesin. Bu düşünülecek en makûs para kazanma yolu. Bu suistimale açık bir şeydir. Şu anda bu kadar vakada binlerce şey deneniyor. Fakat tesir olan bir şey olmadı. Öbür virüslerde denenen ilaçlar deneniyor şu anda. Kulaktan dolma her ilaç kullanılmamalı. Bu virüsün şimdi esirgeyici bir ilacı yok. Tabip önerisi olmadan alınan ilaçlar makûs sonuçlara yol açabilir.”

'8. günde bulaşıcılık sona eriyor'

Akciğer illeti varsa ve hastaneye yatmışsa bu bir kaç haftayı buluyor. Şayet akciğere inmezse virüs ortalama 1 hafta sonra azalma başlıyor ve sonra düzeliyor. Virüs akciğere inerse göğüs ağrısı, ishal görülüyor, nefes darlığı başlıyor. Birçoklarında 8 günde bulaşıcılık sona eriyor. Garanti olsun diye 14 güne kadar bekletiliyor.”