Bağışıklığı güçlendiren mor ekmek yok satıyor

Bağışıklığı güçlendiren mor ekmek yok satıyor

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Trabzon’un ekmeği ile ünlü Vakfıkebir kazasında mor zerzevat ve meyvelerin karışımı ile elde edilen ekşi maya ekli mor ekmek, Koronavirüs salgını nedeniyle nispeten çokça rağbet görüyor.

Karışımında kiraz, mürdüm eriği, al pancar üzere mor meyve ve sebzelerin nokta aldığı ekşi maya kullanılan ekmek, diyabet, tansiyon, kalp damar marazları ile vücut bağışıklığına uygun geliyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle doğal ve organik eserlere yönelenlerin tercihi de mor ekmekten yana oldu. Kazada mor ekmek üreten fırın işletmelerine Trabzon’un yanı sıra vilayet dışından kazaya ağır ekmek siparişleri gelmeye başladı.

‘Vakfıkebir kazasında fırıncılık yapan Yunus Emre Kutoğlu, piyasada mor ekmek olarak satılan lakin besin boyasıyla renklendirilen ekmek ile doğal karışım kullanılan ekmeği limon testi yapılarak ayırt edilebileceğini belirterek, “Gıda boyaları hamurdan ayrılamaz. Mor ekmeğin üzerine limon sıktığınız devir mor olan rengi devirle kırmızıya dönüşüyor. Bu sayede gerçek olup olmadığını anlayabiliyoruz” dedi. (DHA)