Yerküre Evlat Şiirleri Günü kutlu olsun

Yerküre Evlat Şiirleri Günü kutlu olsun

23 Mart 2020 0 Yazar: Larus

22 Mart Yerküre Evlat Şiirleri Günü! Dün de 21 Mart Yerküre Şiir Günü idi! Sanırım evlat yanımıza daha çok gereksinim duyduğumuz günler yaşıyoruz. Kendimize döndüğümüz, keşiflere çıktığımız günler. Bugün sınıflarda, mekteplerde, evlatların kutladığı bir gün aslıda. Bu defa kutlayamamış olabilirler. Olsun. Biz de şiirleri tekrar de okur, evlatlarımızla, evlat yanımızla hanede kutlarız. En sevdiğiniz şiirleri tefsirlerde paylaşarak çoğalabiliriz mesela. Bugünler uygun niyetten ayrılmayan kalbimizle, şiirlerimizle, kitaplarımızla güzelleşecek…

Sizinle Günışığı Kitaplığı’nın bugünü kutlamak için seçtiği kitabı Kahkaha Keki’ni paylaşmak istiyorum. Lakin evvel şiir! Ben sizinle paylaşmak için evlat yanımla, evlat yaşımın şiirini seçiyorum. Nedense aklım şiir deyince daima ‘Dünyanın Bütün Çiçekleri’ne gidiyor:

Yerkürenin bütün çiçeklerini diyorum

Bütün çiçeklerini getirin buraya,

Öğrencilerimi getirin, getirin buraya,

Kaya diplerinde açmış çiğdemlere misal

Bütün köy evlatlarını getirin buraya,

Son bir ders vereceğim onlara,

Son müziğimi söyleyeceğim,

Getirin, getirin…

Ve sonra öleceğim.

BUGÜNÜ NEDEN KUTLUYORUZ

Yerküre Evlat Şiirleri Günü, yalnızca Türkiye’de değil, gayrı memleketlerde de birebir gün kutlanıyor. Yani üniversal bir gün. Merkezinin Belçika’nın Lieg kentinde bulunan Memleketler arası Yerküre Evlat Şiirleri Örgütü, her yıl bugünün kutlanmasını 1978’de kararlaştırdı. Ve her yıl saptadığı bir mevzuda şiir yazılması için yerküre evlatlarına davette bulunuyor.

Yerküre Evlat Şiirleri Örgütü, bugüne kadar ‘Çocuk Dünyası’, Sairlerini Nasıl Düşünüyorsun?’, ‘Savaşı Önlemek İçin Sözcükler’, ‘Barışa Çağrı’, ‘Dünya Evimizdir’ üzere pek çok hususta şiir yazılmasını istedi. Bu şiirler Lieg kentindeki Kongre Sarayı Salonu’nda sergilendi. Akabinde da bu şiirler bir antolojide toplandı ve Birleşmiş Milletler aracılığı ile müsabakaya katılan memleketlere de gönderildi.

KAHKAHA KEKİ

Basın bültenime bu kitabın tanıtım yazısı, “Gökyüzünden yeryüzüne şiirle örülsün dünyamız” başlığı ile düştü. Ne hoş değil mi?

Bir şiirden de beğenilen bir alıntı yapayım:

Dedem diyor ki,
Dünya’nın meskeni,
İnsanın kalbi.
Sevdikçe genişleyip,
İçine alıyor herkesi.

Kahkaha Keki, edebiyatımızın saygın şiir armağanlarının sahibi, usta müellif, şair Çiğdem Sezer’in çocuksu hayallerini, sevinç ve dileklerini dillendirdiği bir şiir kitabı. Sezer, gökyüzünden kuşlara kadar uzanan şiirleriyle evlatların ilhamı oluyor. Renkli ve çok boyutlu imgelerle zenginleştirdiği şiirleri, evlatların yerküresinde canlılara yeni bir bakış açısı kazandıracak kapılar aralıyor. Başkaca kitaba sanatçı Sadi Güran, özgün yapıtları ile renk katıyor…

Kitapta bölge alan birtakım şiirlerin isimleri de şöyle:

Beni Sen Büyüt Ana,

Yerküre Hepimizin Konutu,

Kahkaha Keki,

Kendim Okuyabiliyorum,

Baloncu Evlat,

Elma Ağacı,

Elde Var Bulut,

Ninemin Gözlükleri,

Kahraman Pederim,

Sözcükler Renklidir,

Sözcüklerin Gözleri Vardır,

Sözcükler Mekan Değiştirir…

Kahkaha Keki

Çiğdem Sezer

Günışığı Kitaplığı

S.: 92

Kitabı satın almak için tıklayınız: gunisigikitapligi

*

Damla Karakuş

Instagram: