Yerküre ekonomileri gelecek hafta koronavirüsün hasarlarını ölçecek

Yerküre ekonomileri gelecek hafta koronavirüsün hasarlarını ölçecek

22 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Yerküre çapındaki ekonomiler, global merkez bankaları ve hükümetler, piyasa endişelerini ortadan kaldırmak için mücadeleyi sürüdürürken bu hafta koronavirüsün yarattığı zararla ilgili bir fikir edinmeye başlayacak.

ABD’de Goldman Sachs tahlili, koronavirüs nedeniyle kapanan işyerlerinden kaynaklı olarak işsizlik maaşı için haftalık müracaatların 281.000’den 2.25 milyonluk rekor seviyeye ulaşmaya hazır olduğunu gösterdi.

Avrupa, ABD ve Asya’daki satın alma yöneticisi endeksleri, bu devletlerdeki ekonomik ölçeğin birinci açık belirtileri olacak ve Güney Kore ihracat rakamları global ticaret için kıymetli bir nokta olarak yakından izlenecek.

Merkez bankalarının daha evvelce planladıkları takvimleri koronavirüs salgını nedeniyle daha az meal tabir derken bu ay iki kere nema indirimine giden İngiltere Merkez Bankası (BoE) planlı bir içtima gerçekleştirecek.

ABD’de virüs salgını nedeniyle Fed’den bir açıklama beklenmediği için tüm gözler iktisadın nasıl bir yol alacağına dair sinyaller için ekonomik dataların üzerinde olacak.  26 Mart 2020 Perşembe günü, işisizlik müracaatları ABD işgücü piyasasında salgının genişliğini anlamak için değerli bir kriter olacak ve müracaatların geçen yılki seviyenin yaklaşık 20 katı olan 4 milyon seviyesine çıkabileceği ihtimalini barındırıyor.