Yarılanma Bir Umut Işığı Olur Mu?

Yarılanma Bir Umut Işığı Olur Mu?

23 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Koronavirüs salgınının tüm yerküreyi tesiri altına alması ile hem Bitcoin hem tüm kripto paralarda %10’ların %20’lerin üzerinde düşüşler yaşandı. Bununla bir arada doğal olarak yekun kripto para piyasası hacminde de önemli düşüşler görüldü. Bitcoin fiyatı kısa bir müddette 10.000 dolardan 3.700 dolara kadar geriledi.

Bu son düşüşler kripto para piyasasındaki umutları adeta alanla bir etti ve birtakım analistler 1.000 dolara kadar geri çekilmelerin yaşanabileceğini lisana getirdi. Gelgelelim umutların yine yeşermesini sağlayan bir durum var: Bitcoin madencilik mükafatı yarılanması…

Yarılanma Hadisesi İki aydan kısa bir mühlet sonra Bitcoin madencilik mükafatları 12.5 Bitcoin’den 6.25 Bitcoin’e düşecek. Daha evvel yarılanma iki kere gerçekleşti ve her yarılanma sonrasında fiyat yeni rekorlar kırdı. Binaenaleyh hem yatırımcılar hem analistler bir kere daha tarihin tekerrür etmesini ve tekrar fiyatın rekorlar kırmasını bekliyor.

Zira madencilik mükafatı azaldığında Bitcoin’in arzı da azalmış oluyor ve “arzı az olan şeyin fiyatı artar ilkesi” ile Bitcoin fiyatı artıyor. Bu umumî bir kural olduğu için de tekrar tıpkı reaksiyonun verilmesi bekleniyor. Başkaca yarılanma hadisesinin Bitcoin arzını azalttığı için başkan kripto para ünitesini daha kıymetli kıldığını da belirtmek gerekir.

Gayri Kriptolar Bitcoin’in kısa tarihi boyunca umumî itibari ile Bitcoin arttığında altcoin’ler de artış gösteriyor. Tıpkı halde Bitcoin fiyatı düştüğünde altcoin’ler de düşüş sergiliyor. Münasebetiyle şayet Bitcoin yarılanması beklendiği üzere bir sonuç oluşturur ve yeni rekor seviyeler görülürse altcoin’lerde de benzeri artışlar yaşanabilir ve yeni rekor seviyeler görülebilir.

Başkaca analistler beklenen yükselişlerden evvel çok daha düşük seviyelerin görüneceğini lisana getiriyordu. Bitcoin yaşadığı son düşüşlerle bu dip seviyeleri görmüş ve artık artış eğilimine geçmiş olabilir…

Kaynak: Bitcoinnews

Bu makale birinci olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır