UND/Şener: Tedarik zincirinin kopmaması lazım

UND/Şener: Tedarik zincirinin kopmaması lazım

22 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Milletlerarası Nakliyeciler Derneği (UND) Strateji ve İş Geliştirme Lideri Fatih Şener, Şener, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs salgınının kesime tesirini kıymetlendirdi.

Batı’ya yıllık 42 milyar dolar kara yolu ile yapılan ihracat olduğunu belirten Şener, bunun yüzde 60-70’ini Türk araçları, kalanını da yabancı araçların yaptığını bildirdi.

Şener, “Sürücülerimiz ile rastgele bir sorun yaşamadık. Sürücülerimiz, bir kabin içerisinde umumide izole hayat yaşayan ve umumide inançta olan arkadaşlar… Bu tedarik zincirinin kopmaması lazım. Garp, her ne olursa olsun hayat devam etsin istiyor. Çeşitli karantina yapan memleketler varken, kendi haline bırakan devletler de var. İnşallah Türkiye de bunun üstesinden gelecek. Evvel devletimiz, sonra yerküreye odaklanıp minimum hasarla buradan çıkmaya çalışmamız lazım.” halinde konuştu.

“Doğu, korunma odaklı olarak kapandı”

Fatih Şener, yerküre için taşımacılığın çok değerli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Her ne olursa olsun Garp, taşımanın önüne bir köstek koymuyor. Birtakım AB üyesi devletler, koronavirüsten ötürü umumi olarak sokağa çıkma yasağı uygularken, taşımacılığa pürüz koymuyor. Zira bunlar besin, ilaç, ham unsur, tahminen maske ve esirgeyici gereç taşıyor. ‘Koronavirüsün tesiri yaza kadar bitecek’ deniliyor lakin önemli bir ekonomik buhran yaşanırsa bunun tesiri birkaç yazda bile temizlenemez. Münasebetiyle yerküre, bir yandan bununla uğraş ederken, taşımacılığı hür bırakıp önünü açarak ekonomik hasarın daha düşük kalmasını istiyor.

Türkiye’nin Doğu’ya ticareti var. İran’dan Orta Asya memleketlerine gidiyordu. Koronavirüsten ötürü İran’a girişler durdu. İran üzerinden Orta Asya’ya giden trafik durdu doğal olarak… Kalan araçlarımızı 15-20 gündür getirmeye çalışıyoruz. Bir kısmı geldi, küçük bir kısmı kaldı. Bu trafiği Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden göndermeye çalışıyoruz. Orada Kazakistan kapılarını kapattı. Türkmenistan koronavirüs raporu istiyor. Azerbaycan trafiği durdurdu. Şark, korunma odaklı olarak kapandı.”

“Uluslararası nakliye taşıması yapan tırlar sokaktan izole ortamdadır” 

UND Strateji ve İş Geliştirme Yöneticisi Şener, Türkiye’nin Garp ile ticaretini yaptığını belirterek, “Bu bir risk bizim için lakin iş yerküresi ve fabrikalar üretmek zorunda. Batı’da eser bekleyen fabrika ve tüketiciler var. Biz bu taşımayı yapmak zorundayız. Demek ki aksamadan gidiyor. Memleketler arası nakliye taşıması yapan tırlar sokaktan izole ortamdadır. Uçaktaki kabin memuru kadar riski yoktur.” formunda konuştu.

Almanya’ya giden bir aracın, yaklaşık 14 gününün gidiş-geliş olmak üzere yolda geçtiğini, 2 gün Türkiye’de kaldığını belirterek, “AB, bu araçların geçişine hiçbir zorluk çıkarmayıp süratle mal dağıtıp, boşaltıp yük almalarına yardımcı oluyor. Türkiye’de de milletlerarası nakliyecilere birebir bakılmalı, bu araçların süratle yükünü boşaltıp süratli bir formda çıkmalarına kolaylık sağlanmalıdır.” diye konuştu.

Şener, şoförlerin tamamını bilgilendirip onlara hijyen gereçleri dağıttıklarını da bildirdi.