Ulusal Süt Kurulu süt üretiminin artacağını açıkladı

Ulusal Süt Kurulu süt üretiminin artacağını açıkladı

23 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Ulusal Süt Kurulu (USK) Idare Konseyi Yöneticisi Muhittin Özder, dalın süt ve süt eserlerindeki talebi ziyadesiyle karşılayabilecek durumda olduğunu belirterek, bu mevzuda, çiğ sütü üreten üreticiler ile süt eserlerini üreten sanayi kolunun çalışmaya devam ettiğini vurguladı.

USK olarak daima piyasa takibi yapmanın en değerli hizmetlerinden biri olduğuna dikkati çeken Özder, “Kovid-19 salgınının memleketimizde görüldüğü birinci günden bu yana süt üreticilerimizin üretim kapasitelerinde rastgele bir azalma olmamıştır. Başkaca süt üretiminde doğal olarak ortaya çıkan mevsimsellik gereği süt üretiminin artacağı bir periyoda girmekteyiz. Çiğ süt arzındaki istikrarı, süt sanayicilerimizin günlük olarak topladığı çiğ süt ölçülerinde net olarak görmekteyiz.” değerlendirmelerinde bulundu.

Öte yandan süt endüstrinin şu anda bile tam kapasite ile çalışmadığına işaret eden Özder, süt dalının mümkün talep artışlarını rahatlıkla karşılayabilecek güçte olduğunu bildirdi. Özder, binaenaleyh vatandaşların stok yapmasını gerektirecek bir durumun laf konusu olmadığının altını çizerek, şunları kaydetti:
“Talep artışlarında dalımızdaki hiçbir firma fiyat artış refleksi göstermez. Süt eserlerine olan talep sıradan koşullar altında bayram periyotları, yaz ayları üzere yılın makul devirlerinde artıp azalmaktadır. Süt endüstrimiz bu tip talep dalgalanmalarına alışkındır. Yeni koronavirüs salgının memleketimizde görüldüğü birinci günden bu yana vesair eserlerde olduğu üzere süt ve süt eserlerine olan talep artışları ortaya çıkmıştır. Başta UHT süt ve kaşar peynir olmak üzere süt eserlerine olan talebin son günlerde arttığını görmekteyiz. Talepteki bu artışa karşın süt ve süt eserlerinde rastgele bir fiyat artışı kelam konusu değildir.”

“HİJYEN İÇİN AMBALAJLI ESERLERI TERCİH EDİN”

Salgından korunmak için hijyenin değerine dikkati çeken Özder, vatandaşların süt ve süt eserlerinde ambalajlı eserleri tercih etmesi gerektiğini vurguladı.
Özder, sağım, saklama ve nakliyede kâfi hijyenin sağlanamadığı sokak sütlerinin tüketiminin bilhassa bu periyotta daha riskli olduğunu belirterek, “Çünkü salgından korunmanın birinci kuralı ferdî hijyen, besinde hijyenin birinci kaidesi ise ambalajdır. Bu güçlü periyotta vatandaşlarımızın, başta hijyen ve emniyetli besin tüketimi olmak üzere, ilgili tüm hususlarda gerekenleri titizlikle yapacaklarına olan inancımız tamdır. Devletimiz, bu ve gibisi badireleri birlik ve beraberlik içerisinde aşacak güçtedir.” tabirlerini kullandı.