Türkiye, yaş zerzevat ve meyve ihracatını artırdı

Türkiye, yaş zerzevat ve meyve ihracatını artırdı

23 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Garp Akdeniz İhracatçılar Birliği Lideri Hakkı Bahar, AA muhabirine, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kimi kesimlerde ihracat yavaşlarken, yaş zerzevat ve meyve dalında artış yaşandığını söyledi. Geçen yıl 1 Ocak-19 Mart devrinde yaş zerzevat ve meyve bölümünde 858 bin tonluk bir ihracat gerçekleştirildiğini, bundan 455 milyon dolarlık girdi sağlandığını aktaran Bahar, “Bu yıl birebir devirde ise 956 bin ton yaş zerzevat ve meyve ihracatı, 581 milyon dolarlık da gelir elde edildi. Kilogram bazında yüzde 11,35, memlekete giren döviz noktasında ise yüzde 27,6 artış oldu.” dedi.

Bahar, bu periyotta laf konusu dalda 85 memlekete ihracat yapıldığını lisana getirdi. İhracatta birinci sırada Rusya’nın bulunduğuna değinen Bahar, Rusya’yı Romanya, Ukrayna, Irak, Almanya, Bulgaristan, Polonya, Sırbistan, Gürcistan ve Suudi Arabistan’ın takip ettiğini bildirdi. Kişilerin yaşadığı sürece yiyeceklerinden taviz veremeyeceklerini belirten Bahar, “Koronavirüs salgınını ağır hisseden Avrupa’da büyük şirketler üretimi durdurdu, rota Türkiye’ye çevrildi. Bizdeki küçük şirketler bugün hem kendine hem de yerküreye yetiyor.” diye konuştu.

Geçen yıl birebir periyotta Antalya’da fırtına, hortum üzere afetlerin yaşandığını, bu durumun da üretimi etkilediğini anlatan Bahar, bu yıl üretimi olumsuz etkileyecek bir durum yaşanmadığını kaydetti. Üretimin ziyade olmasıyla ihracatın da arttığını söz eden Bahar, yaş zerzevat ve meyve kesiminde ihracatın artarak devam ettiğini kelamlarına ekledi.