Türk-İş Umumi Yöneticisi: Lütfen personel çıkartmayın

Türk-İş Umumi Yöneticisi: Lütfen personel çıkartmayın

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Türk-İş Umumi Yöneticisi Ergün Atalay, Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şubesi’nde açıklamalarda bulundu. Atalay koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşları dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.

İşyerlerinin büyük bir kesitinde emekçilerin müsaadeye çıkarıldığını belirten Atalay, emekçi çıkarılmaması gerektiği konusunu şu laflarla açıkladı:

“İşverenlerimiz de mahsusen bu süreçte personel çıkartmasın. 20 yıldır yanında çalışan emekçiye 20 gün cebinden fiyat ödesen ne olur? Yerkürenin sonu mu gelir? Lütfen personel çıkartmayın. Örgütlü noktalarda neredeyse sorun yok, lakin Türkiye’de neredeyse 13 milyon örgütsüz işte çalışan beşerler var. Hizmet kesimi, sanayi, AVM üzere yanlarda çalışıyorlar. Bu arkadaşlarımızın şu anda işyerleri örtülü lakin bunların ev-araba kredileri var ve devlet ve hususî bankaların en azından birkaç ay kredi ödemeleri ertelensin. Taleplerimizin başında gelenlerden biri o, zira bu kişiler şu an çalışmıyor ve kredileri ödeme imkanı yok.”

“İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDE 600 KOŞULU KALKSIN”

Atalay örgütlü olmayan çalışanlar için devletin adım atmasının gerektiğini söz ederek, şöyle konuştu:

“Biz sendikalar üyelerine imkanları nispetinde gereksinim halinde destek olsun. Bir kısmını patron, bir kısmını devlet, bir kısmını ise sendikalar karşılasın. Örgütlü olmayan arkadaşlarımız için ise devletin adım atması lazım. Örneğin, kağıt toplayanlar var ve bu kişiler kağıt toplarsa karınları doyuyor. Mahsusen kimi belediyelerimiz bu kişilerin gereksinimlerini karşılıyor ve bununla ilgili Çalışma Bakanlığımızın çalışma başlatmasını ve bu kişilerin ömürlerini sürdürmesini sağlamak zorunda. Mahsusen bu işsizlik ödeneği ile ilgili konuşmak istiyorum. Bugün başladı, 3 sene içinde 600 gün çalışanlar bundan istifade edebiliyor. Gelgelelim bu periyotta bu 600 günden vazgeçmemiz lazım. Bir gün bile sigortalı çalıştıysa işsizlik ödeneğinden faydalansın. 600 gün şuan için kabul edilebilir bir durum değil. Şuan harikulâde bir süreçteyiz. Devlet, kişisel kesim, patronlar ve sendikalar paralarını tam devranı olan bugün harcamalıdır. Bir an önce bununla ilgili çalışma yapmak gerekiyor.”