Teksas’a Nazaran Petrol Üretimi Azaltılmalı

Teksas’a Nazaran Petrol Üretimi Azaltılmalı

22 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Teksas son on yıl boyunca petrol sanayisine yalnızca şunu söyledi: “Kaz bebeğim, kaz!”
Birebir sondajcılara şu anki daveti ise: “Yavaşla bebeğim, yavaşla.”
Yerküreyi altüst eden korona virüs, “Dünyanın Kuvvet Başkenti” Houston’a ve geçen yıl en verimli petrol havzası unvanına Suudi Arabistan’ın Ghawar havzasını geçerek sahip olan Permian kaya petrolü havzasına mesken sahipliği yapan Teksas’ı da vurdu.
Covid-19 salgını ve Suudiler’in tam gaz üretim anlayışının yarattığı arz ziyadesi sebebiyle talepte yaşanan sistematik yıkım sonrasında ABD ham petrol fiyatları Çarşamba günü varil başına neredeyse 20 Dolar’lık dipleri görürken, Teksas yüz yıldan büyük bir geçmişe sahip petrol sondajcılığı tarihinin yeni “şok saldırısı” olabilecek bir kararı değerlendiriyordu.

WTI Futures Weekly Price Chart
Wall Street Journal’ın dünkü haberine nazaran eyaletteki güç kesimi başkanları, dalın düzenleyici kurumu olan Teksas Demiryolu Encümeni’ne (TRC) yardım davetinde bulunda ve kurum da ABD’nin en büyük petrol üreticisi olan eyalette üretimi kısıtlama seçeneğini kıymetlendirdi.

Teksas Petrolünde Son 50 Yıldaki Birinci Potansiyel Kesinti

Şayet bu gerçekleşirse, 1970’lerde yapılan kapasite üzerinde üretimin ünlü Arap petrolü ambargosuna, fiyat şoklarına, ABD’deki benzincilerdeki uzun kuyruklara, ABD’nin jeopolitik müttefiklerinde değişimlere ve Orta Doğu’da savaşlara yol açtığı periyottan bu yana Teksas’ın kazıcıları birinci defa kısıtlayışı olacak.
Velev Teksas, yaptığı üretim denetimleriyle birlikte geçtiğimiz 50 yılda global petrol fiyatlarını büyük nispette etkileyen Suudi liderliğindeki OPEC için bir modeldi.
Journal’ın da dikkat çektiği formda, yarkurul yetkililerinin üretimi kesmek için adım atıp atmayacakları tam olarak açık değildi lakin vazifeliler bu seçeneği pratikleri için nelerin gerekli olduğunu incelediler. Bu usul kesintilerin Teksas petrol kesimi için 1901’de Beaumont City’de bir kuyuda birinci defa petrol fışkırmaından bu yana yeni bir dönüm noktası olacağı kesin.
Teksas’taki Permian ve Eagle Ford kaya petrolü havzaları olmadan ABD kendisini yerkürenin en büyük petrol üreticisi ve 2019’dan beri birinci kere net ham petrol ihracatçısı haline gelmesini sağlayan günlük 13,1 milyon varillik rekor üretim seviyelerine ulaşamazdı.
Journal’ın potansiyel kesinti haberi sonrasında Twitter patladı; tahlillerde kurumun bu biçim bir hamle için gerekli siyasi iradeye sahip olup olmadığından, bu şekil bir kesinti için düzenleyicilerin cephanesinde bulunması gereken tutarlı irade ve araçlara kadar her mevzuda tahliller yapıldı.
Teksas Körfez Kıyısı’ndaki bir petrol sondaj firması olan Hillhouse Resources idari yöneticisi University of Houston’da kuvvet yerinde çalışmalar yapan akademisyen Ed Hirs Twitter’da şöyle yazdı: “Teksas rafinerileri sınırsız ölçüde (özellikle de rafinerilere münâsib en yeterli kalitede petrolü) ithal edebilirken TRC’nin yapacağı hiçbir hamle Teksaslı üreticilere yardım edemez.”

Gaz Yakımına Müdahale Katalizör Olabilir

TRC üyesi Ryan Sitton’ın doğalgaz yakımı üzerine hazırladığı ve komitenin dala kısıtlamalar getirmesinde katalizör hizmeti görebilecek rapor gündemde.
Ham petrol üretiminin bir yan eseri olan gazın yakımı, Teksas’taki kaya petrolü üretimi patlamasının en berbat yan tesirlerinden biri haline geldi.
Bloomberg’in Sitton’la yaptığı röportaja nazaran, Permian Havzasındaki petrol kuyularından çıkan devasa ölçüde gaz, boru hatlarında ehliyetli taşıma kapasitesi bulunmadığı için yakılıyor. Bu uygulamayı durdurmaya yönelik basınçlar artsa da, arz fazlalığı, ABD’deki doğalgaz fiyatlarının düşüklüğü ve ısınma yakıtı için kilit pazarlara olan uzaklık eyaletteki keşifçilerin üretimdeki bu yan esere kıymet vermemesi manasına geliyor.
Petrol fiyatlarının artık son birkaç yılın en düşük seviyesine inmesi ve çevreci öbeklerin kaya petrolü bölümünü gaz yakımı ve vesair çevresel kaygılar sebebiyle amaç almaya devam etmesiyle birlikte TRC harekete geçece gücü kendinde bulabilir, lakin bunun sonucu da tabi ki müphem.
Washington bazlı bir tasavvur kuruluşu olan Rapidan Energy Yöneticisi Bob McNally, Sitton’ın gaz yakımı raporunun Teksaslı üreticilere bir üretim kotası getirmeyle sonuçlanması ihtimalini ele aldığı tweette “kotaların hayata geçeceğinden de emin değilim,” dedi.
Suudi Arabistan’ın OPEC içindeki arabuluculuk rolünü terketmesine dikkat çen McNally’e nazaran yeniden de kesintilerin 1972’den bu yana birinci defa önemli bir seçenek olarak kıymetlendirilmesi “büyük rezervlere ve ek üretim kapasitesine sahip, piyasaya istediği üzere istikamet verebilecek bir üretici olmadan yerküre iktisadını direktörün güç olduğunun” altını çiziyor.
New York bazlı güç muhafaza fonu Again Capital kurucu ortağı John Kilduff’a nazaran TRC harekete geçmese bile, sondajcılar kendilerini korumak ismine oto denetim uygulayabilir.
Kilduff Investing.com’a, “Sermaye masraflarında ve üretim disiplininde göreceğimiz yeni seviyeler bizi şaşırtacak,” dedi.
Haynes and Boone’s Petrol Alanı İflas Takibi doneleri 2019’un son çeyreğinde petrol meydanı hizmetleri ortamında altı yeni iflasın yaşandığını ortaya koydu.
2020’de şimdiye kadar Pioneer Energy Services 11. unsur kapsamında iflas eden tek petrol alanı hizmetleri şirketi oldu. Fakat Chesapeake Energy (NYSE:CHK) ve Whiting Petroleum (NYSE:WLL) üzere birçok isim ham petrol fiyatlarında bu ay yaşanan %55’lik çöküş öncesinde de büyük borç yüklerinin altındaydı.

Anamal Harcamaları ve Kule Sayılarında Düşüş Geliyor

Artık ise ABD güç yerinde birtakım keşif ve üretim şirketleri sahih yanda ilerlemeye başladı.
Geçen hafta, Teksas ve New Mexico’da ki Permian Havzası’nın önde gelen üreticilerinden Pioneer, bir sonraki adımları belirlemek maksadıyla kimi modelleri uyguladıklarını açıkladı.
Diamondback Energy (NASDAQ:FANG) ise faaliyetini dokuz tamamlama ekibinden altıya düşürerek, planlanan düşüşü artırdı. Kaya petrolü üreticisi birebir vakitte anamal harcamalarını da kısacağını belirtti ama bir ölçü vermedi.
Parsley Energy (NYSE:PE) 2020 hür nakit akışı tahmininien az 200 milyon Dolar’dan en az 85 milyon Dolar’a indirdi ve umumî faaliyette de yavaşlama olduğunu belirtti.
EOG Resources da (NYSE:EOG) hissedarlara temettü ödemesini korumak ismine harcamalarını kısmayı planlıyor ve detayları ilerleyen günlerde yayınlayacak.
Montana ile Kuzey ve Güney Dakota hadlerinde bulundan Bakken havzasının önde gelen sondaj şirketlerinden Continental Resources (NYSE:CLR) 2020 kapital bütçesini %55’lik azaltma nispetiyle 2,65 milyar Dolar’dan 1,45 milyar Dolar’a çekeceğini açıkladı.
Continental birebir hengamda faaliyet gösteren sondaj kulesi sayısını da azaltacağını açıkladı ve bu da piyasada ani bir tesir yaratabilir.
Şirket Bakken’deki ortalama sondaj kulesi sayısını 9’dan 3’e, Oklahoma’daki sayıyı ise 10,5’ten 4’e indireceğini belirtti.
Geçmişten geliyor olsa da üretimin sağlıklı bir göstergesi olan ABD sondaj kulesi sayısı yıllık bazda 152’lik, ya da %18’lik bir düşüş yaşadı fakat ham petrol fiyatlarının dünkü kapanışa yakın bir biçimde en son varil başına 26 Dolar’da süreç gördüğü Mayıs 2016’dan bu yana 367, ya da%116 artmış durumda.
Kilduff’a nazaran “önümüzdeki altı haftada sondaj kulesi sayısı 300 seviyelerine geri dönebilir.”