Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan fabrikalara Corona virüs ihtarları

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan fabrikalara Corona virüs ihtarları

22 Mart 2020 0 Yazar: Larus

AA muhabirinin Bakanlıktan edindiği habere nazaran, Kovid-19 salgını önlemleri kapsamında, organize sanayi ortamları, fabrikalar ve teknoparklar üzere üretim merkezlerine dağıtılmak üzere uyulması gereken kurallara ait malumat notu hazırlandı. Laf konusu notta, buralarda çalışanların korunmasının dinamik önlemlerle mümkün olacağı belirtilerek, ateş ölçüm, takip kayıt, beyan, hijyen, 1,5 metre, iş sürekliliğini sağlama ve haberlendirme başlıklarındaki kurallara uymanın değer taşıdığı tabir edildi.

“ÇALIŞANLAR ARASINDA EN AZ 1,5 METRE OLMALI”

Haber notunda uyulacak 7 temel kural şöyle sıralandı: Ateş ölçüm kuralı: İş konumuna girişlerde istisnasız tüm çalışanların ateşi ölçülmeli. Bilim Heyetinin belirlediği 37,8 noktanın üzerinde ateşi olanlar iş alanı ortamına girmemeli. Ateş ölçen yetkililer çalışanlarla temas etmeksizin zarurî olarak maske, gözlük ve eldiven kullanmalı. Ateş, öksürük ve nefes darlığı üzere teneffüs sistemi, enfeksiyon semptomları olanlar çalıştırılmamalı.

Takip kayıt kuralı: Çalışanlar serviste, ofiste, yemekte ve çalışma ortamlarında kendileri için belirlenmiş alanları kullanmalı. Rastgele bir olumsuzluk durumunda test edilecek insanların kolaylıkla tespit edilebilmesi için tüm çalışanlar kendi mahallerinde oturmalı ve tıpkı insanlarla temas etmeli.

Beyan kuralı: Son 14 günde yurt dışından gelmiş şahıslara yahut Kovid-19 tanısı olanlara temas ettiklerini belirten çalışanlara, verecekleri yazılı beyanlarına dayalı müsaade kullandırılabilmeli.

Hijyen kuralı: İş bölgelerinde sabun, dezenfektan ve kolonya üzere hijyen eserleri tüm yerlerde bulundurulmalı. Hijyen eserlerinin tüm çalışanlar tarafından sıkça tasarrufu teşvik edilmeli. Çalışanlar işe başlamadan evvel ve çalışma vadesince belli aralıklarla en az 20 saniye boyunca ellerini su ve makul dezenfektanla yıkamalı. Servis hizmetlerinden faydalanan yahut ortak tasarruf meydanlarında vakit geçiren çalışanların sık kullanılan yüzeylerle teması mümkün olduğunca azaltılmalı. İş alanları belli başlı aralıklarla pencere açılarak havalandırılmalı.

1,5 metre kuralı: Çalışanlar arasındaki mesafe en az 1,5 metre olmalı. Üretim sahaları, çalışma masaları, yemekhaneler üzere tüm yerlerde bu kural uygulanmalı. Yakın teması ve kalabalığı önlemek için yemek saatleri düzenlenmeli. Mecburî haller dışında asansörler kullanılmamalı, zarurî hallerde ise sadece tek kişi asansöre binmeli. Yakın uzaklıkta çalışma mecburiliği bulunan kimseler sıkça değiştirmek koşuluyla maske kullanmalı. Içtimalar dijital platformlara taşınmalı.

İş sürekliliğini sağlama kuralı: Mal ve hizmet üretimi değer sırası belirlenerek, faaliyetler kritik ve kritik olmayan olarak gruplandırılmalı. Yedek tedarik yolları belirlenmeli. Vardiya sistemi yahut çalışma saatlerinde yapılacak değişiklikler tespit edilmeli. Çalışanların psikososyal durumları takip edilmeli. İş bölgesinin faaliyetlerini sürdürmesini sağlayacak biçimde minimum çalışan sayısı belirlenmeli. Mevcut çalışanlar arasında bir virüs vakasının görülmesi durumunda kişinin temas ettiği herkes karantinaya alınarak Sıhhat Bakanlığına bildirilmeli. Mütenasip durumdaki emekli ya da eski çalışanlar belirlenerek, iş tarafı faaliyetlerinin aksaması durumunda işe geri çağrılmalı.

Haberlendirme kuralı: Sıhhat, Aile Çalışma ve Içtimaî Hizmetler ile Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarınca yayımlananlar başta olmak üzere, bilgilendirici görsel ve görüntülerin tamamı sık kullanılan ortamlarda sergilenmeli. Çalışanlara iş sıhhati ve güvenliği eğitimleri “uzaktan eğitim” formunda verilmeli.