Salı Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Kıymetli Gelişme

Salı Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Kıymetli Gelişme

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Müellif: Geoffrey Smith 

Investing.com – Hükümetin yardım fonlarına kurumsal erişim üzerine çekişmeler nedeniyle ABD’nin ‘3. aşama’ teşvik paketindeki çıkmaz sürüyor. Bununla birlikte yatırımcılar, Fed’in Pazartesi günkü yeni destek önlemlerine odaklandıkça global piyasalar güçlü bir toparlanma yaşıyor. İtalya’daki salgın süreksiz bir yavaşlama işaretleri gösterirken İngiltere büsbütün karantinaya giriyor ve Tayland acil durum ilan ediyor. ABD’nin piyasayı istikrara kavuşturmak için Suudi Arabistan ile bir muahedeye varacağı umutları üzerine petrol toparlandı.

Türkiye’de ise piyasalar sakin seyrediyor. BIST 100, güne 87.571 seviyesinden başladıktan sonra 88.303 seviyesine kadar yükseldi. Borsa, akşamüstüne yanlışsız 87.900 puan seviyesine çekildi. Dolar/TL çifti ise güne 6,5580 seviyesinden başladıktan sonra 6,4685 seviyesine kadar geriledi. Çift, günü 6,49 seviyesinden sürdürüyor. Euro/TL ise 7,03 seviyesinden açıldıktan sonra 7,0072 seviyesine kadar geriledi. Çift, 7,03 seviyesindeki seyrini sürdürüyor.

İşte 24 Mart Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Senato mutabakatı tekrar çıkmazda

Demokrat Parti’nin büyük şirketlere yapılacak birleşik yardımın kolaylığına ve kapsama karşı çıktığı için Senato’nun ekonomik destek önlemleri – etiket fiyatı 2 trilyon dolara çıktı – paketi tekrar çıkmaza girdi.

Meclis Sözcüsü Nancy Pelosi Pazartesi günü, ailelere ve küçük işletmelere yönelik bağışa odaklanan 2,5 trilyon dolar bedelinde rakip bir paket duyurdu.

ABD’deki onaylı koronavirüs vakalarının sayısı hızlanmaya devam ediyor; John Hopkins donelerine nazaran sayı 46.000’i geçerken 125’i yalnızca New York’ta olmak üzere 500 üzerinde kişi hayatını kaybetti.

Öte yandan Tayland acil durum ilan ederken Endonezya yeni vakalarda keskin bir artış kaydetti.

2. İtalya’da tünelin ahir ışık var mı?

Şu an pandeminin global merkezi olan İtalya, tespit edilen yeni vaka ve meyyit sayısında arka arda 2. düşüş gününü kaydetti, bu da dönüm noktasının yakın olabileceği umutlarını teşvik etti.

Almanya’nın, virüsle savaşmak için Avrupa İstikrar Mekanizmasından gelen ve mali siyaset konusunda çok az ya da sıfır kurallılığı olan bir krediyi onaylamaya istekli olduğunu belirten bir haberin akabinde büyük artışlar yaşadı.

Bununla birlikte Almanya Iktisat Bakanı, Euro yerinin müşterek borç çıkarması fikrine köstek oldu. Eurogroup toplanacak ve İtalya, İspanya ve Portekiz üzere devletlerde görülen önlemler için yapılan çağırıların tartışılması bekleniyor.

Gayri yandan virüsün yayılmasını denetim altına alma konusunda Perşembe gününe kadar daha gevşek tedbirler almış olan İngiltere, ikiden çokça kişinin yapacağı kamusal içtimalara yasak koyarak Avrupa’nın geri kalanı ile birebir hizaya geldi.

3. Piyasalar büyük toparlanma yaşıyor

Asya ve Avrupa piyasalarının Pazartesi günü Fed tarafından duyurulan neredeyse sınırsız destek önlemlerine odaklanmak için virüsün kısa vadeli tesirlerini gözden geçirmesinin akabinde ABD piyasaları yüksek açılacak.

Washington’dan yükselen olumlu sesler de destek oldu – Kaynak Bakanı Steven Mnuchin ve Senato Azınlık Önderi Chuck Schumer 3. aşama paket üzerinde muahedenin ‘çok yakın’ olduğunu söyledi.

Ana endeksler vadeli süreçlerindeki ticarete, %5 üzerinde artış görüldükten sonra ara verildi.

Avrupa göstergesi Stoxx 600 %5,0 artarken Japonya’da Nikkei %7,0 yüksek kapattı. Çin’in CSI 300 %2,4 artış yaşadı.

4. Şimdiye kadarki en makûs PMI rakamları

Piyasalar, Covid-19 salgınının yerküre iktisadında yarattığı bozulmanın boyutunu gösteren işletme anketlerinin muazzam negatif tesirini kıymetlendiriyor.

IHS Markit’in Euro kesimi bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi, 51,6 puan olduğu Şubat ayına nazaran Mart ayında 31,4 puana gerileyerek beklentilerin de altında kayıp yaşadı. İngiltere’deki tıpkı rakamlar da 45,1 beklentisine kıyasla 37,1 puana düştü.

Yer çapında hizmet dalına ilişkin PMI rakamları, imalat kolundan daha çok düşüş yaşayarak perakende, seyahat ve cümbüş kollarının kıta boyunca nasıl durmuş olduğunu gösterdi.

Markit’in ABD PMI rakamları lokal saat ile 9.45’te yayınlanacakken Richmond Fed’in bölgesel işletme anketinin de geçen haftaki Philly Fed endeksi örneğinde olduğu üzere iç karartıcı olması bekleniyor.

5. ABD-Suudi muahedesine dair umutlar üzerine petrol yükseliyor

ABD Kuvvet Bakanı Dan Brouillette’in, piyasaları istikrara kavuşturmak için ABD’nin Suudi Arabistan ile itilafa varabileceğine yönelik imasının akabinde petrol fiyatları büyük artış yaşadı.

Medyanın Brouillette’ten yaptığı alıntıya nazaran, “bir noktada, yakında diplomatik bir uğraş içine gireceğiz. Lakin bunun niteliğine dair bir karar alınmadı.”

ABD ham petrol vadeli süreçleri %6,4 artarak 24,86 dolar olurken Brent %4,6 artışla 28,27 dolara yükseldi.