Piyasalarda günün birinci fiyatları

Piyasalarda günün birinci fiyatları

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Yerküre Online

Fed’in dün açıklamış olduğu açık uçlu varlık alım paketinin nakit gereksinimi olan gerçek dala nasıl geçeceğine yönelik tasalar ve global iktisat için resesyonun epeyce güçlü beklenti haline gelmesi fiyatlar üzerindeki baskıyı artırıyor. Ortaya çıkan bu psikoloji nedeniyle tarihin en değerli destek paketlerinin açıklandığı şu günlerde borsalardaki düşüş sürat kesmiyor. Dün de Wall Street kapanışlarında, Dow Jones ve S&P 500 endeksleri yüzde 3’ün üzerinde kayıplar yaşadı.

Asya borsaları ve ABD vadelileri artıda

ABD borsalarının düşüşünü durduramayan Fed’in sınırsız tahvil alım programı Asya borsalarında optimistlik yarattı. Bu sabah saatleri itibarıyla Asya borsalarının tamamına yakını artıda seyrediyor. Münhasıran Japonya’da NIKKEI ve Güney Kore’de KOSPI endeksleri yüzde 6’yı geçen artışlarla dikkat çekiyor. Asya borsaları üzere ABD endekslerine dayalı vadeli kontratlarda da yüzde 3’lerin üzerinde artıda…

Dün de sabah saatlerinde ABD vadelileri gün uzunluğu artıda seyretmiş ama Fed’in varlık limitsiz alımı hamlesine karşın Wall Street’te borsalar ekside açılmıştı.

Dolar/TL kuru 6,54’le güne başladı

Yurt içi piyasalara dönecek olursak; bugün data gündemi zayıf. Global piyasalardaki gelişmelerle ve yurt içindeki koronavirüs gündemiyle piyasaların cihet bulması bekleniyor. Sabah saatlerinde dolar/TL kuru 6,54 seviyelerinde seyrediyor.