Otomotiv üreticileri, salgınla uğraşta “nefes” olabilir

Otomotiv üreticileri, salgınla uğraşta “nefes” olabilir

22 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Çin’de ortaya çıkan ve süratle yerküreye yayılan yeni tip koronavirüs salgını, yerküre umumunda binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olurken, virüsün tesirleri gündelik hayatın yanı sıra global iktisatta de tesirini gösteriyor. Virüsün merkezi haline gelen Avrupa’da, birçok devlette özgür dolaşım yasaklanırken, alınan katı önlemler hayatın her meydanına yansımaya başladı. Global piyasalardaki dalgalanmaların artırdığı finansal riskler, tedarik zincirlerine ve ihracata yansıyan olumsuz tesirler ve salgınla uğraş önlemlerinin iç talebe tesirleri devlet ekonomilerini güçlükle durumda bırakıyor.

Yerküre umumunda borsaları ve neredeyse tüm ekonomik faaliyet ortamlarını etkileyen virüs, otomotiv dalına de darbe vurdu. Bu periyotta dünyaca ünlü birçok otomotiv üreticisi, üretime ara vermek zorunda kaldı. Üreticiler, salgınla uğraşa destek olmak emeliyle insan hayatının vazgeçilmez bir kesimi haline gelen otomotiv yanına, gereksinim duyulması halinde virüsle savaşta hayati ehemmiyete sahip teneffüs cihazı üzere tıbbi eserler üretebileceklerinin iletisini veriyor.

Avrupa’da salgının en çok vurduğu İtalya’da bu bahiste kıymetli adımlar atıldı. Yerkürede otomotiv üretiminde büyük hakka sahip olan İtalyan otomotiv üreticileri, virüs nedeniyle teneffüs zorluğu çeken hastalarda kullanılan teneffüs cihazı üzere kimi değerli medikal cihazları üretebileceğini belirtti.

Milletlerarası medyada bölge alan haberlerde, Ferrari, Fiat ve İtalyan otomotiv kesimleri üreticisi Magneti Marelli’nin koronavirüsle savaş için İtalya’da vantilatör üretim çalışmalarına destek vereceği aktarıldı.

ABD’Lİ ÜRETİCİLER DE ELLERİNDEN GELENİ YAPMAYA HAZIR
Salgının tesirini artırdığı ABD’den de benzeri sinyaller geldi. ABD’li Ford ve General Motors’un salgınla uğraşta tıbbi cihaz üretebileceği bildirildi.
Ford yetkilileri, ABD’deki televizyon kanalına yaptıkları açıklamalarda, vantilatörler ve gayri ekipmanların üretilmesi de dahil olmak üzere ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını, ABD idaresiyle ön görüşmeler yaptıklarını ve üretim için fizibiliteyi araştırdıklarını belirtti.
Bu arada, New York Times’ta nokta alan haberde, 13 Mart 2020 tarihli 100 sahifelik “ABD Hükümeti Kovid-19 Müdahale Planı” başlıklı çalışmanın detayları paylaşıldı. Geçen hafta, ABD Lideri Donald Trump’ın ulusal seviyede acil durum ilan ettiği günün tarihini taşıyan çalışmada, virüse karşı müdahale için resmi kurumların harekete geçirilerek şahsi dalın de başkanlık salahiyetleri çerçevesinde mobilize edilebileceği kaydedildi.
Planda Trump’ın, Amerikan sanayisinde vantilatör, teneffüs cihazı, hami giysi üzere kritik sıhhat ekipman üretimini hızlandırmayı zorlamak için inanılmaz bir adım atma salahiyeti veren, Kore Savaşı periyodunda çıkarılan 1950 Savunma Üretim Maddesi’ni devreye sokabileceği söz edildi.

ELON MUSK’TAN TENEFFÜS CİHAZI ÜRETME TEKLİFİ
Tesla ve SpaceX’in Üst Başkanı (CEO) Elon Musk da koronavirüs salgınıyla savaş için suni teneffüs cihazı üretmeyi teklif etti. Musk, Twitter hesabından “İhtiyaç varsa suni teneffüs cihazları üreteceğiz.” paylaşımında bulundu.

Gereksinim duyan hastaneler için suni teneffüs cihazları yapabileceklerini gelgelelim bu üretimin çabucak mümkün olmadığını belirten Musk, “Tesla, ileri HVAC sistemlerine sahip otomobiller üretiyor. SpaceX, ömür destek sistemleri olan uzay aracı yapıyor. Suni teneffüs cihazları güçlükle değil ama acilen üretilemez.” sözlerini kullandı. New York Belediye Yöneticisi Bill de Blasio ise Twitter’dan Musk’a karşılık verirken, New York’un suni teneffüs cihazlarına gereksinim duyduğunu ve teklifi kabul ettiğini belirtti.

İngiliz medyasında mahal alan haberlerde de Başbakan Boris Johnson’ın memleketindeki Rolls-Royce, Honda, Peugeot, Ford, Jaguar ve Toyota üzere araba üreticileriyle vantilatör üretimi konusunda görüşmeler yapacağı kaydedildi.

AB, TENEFFÜS CİHAZI STOKLAYACAK
Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) Komitesi da koronavirüs nedeniyle hami maske ve teneffüs cihazı üzere stratejik tıbbi materyalleri stoklamaya karar verdi. AB Komitesi’nden yapılan açıklamada, üye devletlerin tıbbi materyal stokunu acil durumlarda kullanabilecekleri belirtildi. Stokta, teneffüs cihazı üzere ağır bakım ekipmanları ile maske üzere ferdî esirgeyici ekipmanların yan alacağı bildirilen açıklamada, başkaca aşı ve çeşitli laboratuvar gereçlerinin de depolanacağı aktarıldı. Bilirkişiler, araba üreticilerinin teneffüs cihazının tamamını kendi başlarına üretmesinin mümkün olmadığını, bunun mahalline yerleşik tıbbi ekipman üreticileriyle iş birliğine gidilebileceğini belirtiyor.